Boemski život u Vojvodini: Da li znate kako se zvala PRVA KAFANA U NOVOM SADU?
Prva kafana u Evropi otvorena je davne 1522. godine u Beogradu, a stanovinici Novog Sada su na svoju su čekali još dva veka.
Jedan od lepših gradova u našoj zemlji, koji svi rado posećuju, ali i u kojem odlučuju da žive jeste Novi Sad. Dok jedni kažu da im je previše miran, drugima baš odgovara što se u njemu vidi taj "vojvođanski duh" – "sve ćemo polako".
"LOMIO SE DA NAPIŠE LUX SMEŠTAJ" Oglas za stan u Novom Sadu ZAPALIO društvene mreže: Neverovatno šta izdaju (FOTO)
U TOKU SU RADOVI NA JEDNOJ OD NAJLEPŠIH GRAĐAVINA SUBOTICE: Mnogo mladih svoje vreme provodi baš u toj zgradi
PRODAJE SE "TITOVA VILA" NA PALIĆU VREDNA 800.000 EVRA: Istorijat ovog subotičkog eksponata će VAS oduševiti
Sigurni smo da je većina vas imala priliku da barem jednom obiđe ovo mesto i prošeta se glavnim ulicama ovog grada, obiđe Petrovaradinsku tvrđavu ili se provede sa društvom u nekom od popularnih klubova i kafana.
Dobro je poznato da je pored Beograda, Novi Sad svakako mesto gde je noćni život na visokom nivou. Da je to tako potvrđuje i podatak da je još 1749. godine u ovom mesto otvorena prva kafana, koja je imala čak i prenoćište.
Na mnogim mestima smo čitali da je prva kafana u Evropi otvorena davne 1522. godine u Beogradu, a stanovinici Novog Sada su na svoju su čekali još dva veka. Kako podaci govore, prva kafana u Novom Sadu je bila Turski han, koja se nalazila na mestu gde je danas Matica srpska.
Ubrzo posle uspostavljanja prvog Magistrata u Novom Sadu, sporazumela su se oba senata da u korist grada podignu stovarište u kome će moći ostavljati svoju robu oni trgovci koji odsedaju u Novom Sadu. Magistrat je odredio “da svi trgovci iz Turske pri proputovanju ne smeju drugde, nego u hanu odsesti”. Prvi zakupci “Turskog hana” bili su Atanasije i Kosta Todorović, a glavni gosti grčki i turski trgovci. Od srpskog življa u ovu kafanu svraćao je bogatiji sloj društva, zanatlije, trgovci i obrazovani ljudi.
Pisce, umetnike i novinare kafane su oduvek privlačile, pa je tako i ova bila stecište mnogih uglednih ličnosti tadšnjeg doba, među kojima je bio i Arsenije Teodorović.
Dve godine kasnije otvorena je kafana Tri zeca, a u XIX veku Novi Sad je bio dom mnogih kafana među kojima su najpoznatije Kamila i Bela lađa.