Боемски живот у Војводини: Да ли знате како се звала ПРВА КАФАНА У НОВОМ САДУ?
Прва кафана у Европи отворена је давне 1522. године у Београду, а становиници Новог Сада су на своју су чекали још два века.
Један од лепших градова у нашој земљи, који сви радо посећују, али и у којем одлучују да живе јесте Нови Сад. Док једни кажу да им је превише миран, другима баш одговара што се у њему види тај "војвођански дух" – "све ћемо полако".
"ЛОМИО СЕ ДА НАПИШЕ LUX СМЕШТАЈ" Оглас за стан у Новом Саду ЗАПАЛИО друштвене мреже: Невероватно шта издају (ФОТО)
У ТОКУ СУ РАДОВИ НА ЈЕДНОЈ ОД НАЈЛЕПШИХ ГРАЂАВИНА СУБОТИЦЕ: Много младих своје време проводи баш у тој згради
ПРОДАЈЕ СЕ "ТИТОВА ВИЛА" НА ПАЛИЋУ ВРЕДНА 800.000 ЕВРА: Историјат овог суботичког експоната ће ВАС одушевити
Сигурни смо да је већина вас имала прилику да барем једном обиђе ово место и прошета се главним улицама овог града, обиђе Петроварадинску тврђаву или се проведе са друштвом у неком од популарних клубова и кафана.
Добро је познато да је поред Београда, Нови Сад свакако место где је ноћни живот на високом нивоу. Да је то тако потврђује и податак да је још 1749. године у овом место отворена прва кафана, која је имала чак и преноћиште.
На многим местима смо читали да је прва кафана у Европи отворена давне 1522. године у Београду, а становиници Новог Сада су на своју су чекали још два века. Како подаци говоре, прва кафана у Новом Саду је била Турски хан, која се налазила на месту где је данас Матица српска.
Убрзо после успостављања првог Магистрата у Новом Саду, споразумела су се оба сената да у корист града подигну стовариште у коме ће моћи остављати своју робу они трговци који одседају у Новом Саду. Магистрат је одредио “да сви трговци из Турске при пропутовању не смеју другде, него у хану одсести”. Први закупци “Турског хана” били су Атанасије и Коста Тодоровић, а главни гости грчки и турски трговци. Од српског живља у ову кафану свраћао је богатији слој друштва, занатлије, трговци и образовани људи.
Писце, уметнике и новинаре кафане су одувек привлачиле, па је тако и ова била стециште многих угледних личности тадшњег доба, међу којима је био и Арсеније Теодоровић.
Две године касније отворена је кафана Три зеца, а у XIX веку Нови Сад је био дом многих кафана међу којима су најпознатије Камила и Бела лађа.