Đorđe Vojnović dao je nemerljivo bogatstvo Inđiji: Evo kako su mu se njegovi zemljaci zahvalili (FOTO/VIDEO)
I danas se svi s ponosom sećaju ovog velikog čoveka
Kuća Vojnovića koja kao biser ulepšava Inđiju, zbog svojih arhitektonskih i kulturoloških vrednosti, od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture proglašena je spomenikom kulture treće kategorije. Svojim autentičnim spoljnim izgledom, kao i originalnim enterijerom, svedoči o načinu gradnje i uređenja stambenog prostora u pomenutom periodu prošlosti.
Pročitajte i:
Đorđe Vojnović (1888 - 1975) bio je znameniti veleposednik koji je u periodu između dva svetska rata dao značajan doprinos razvoju Inđije i jedan je od najzaslužnijih za izgradnju Sokolskog doma (danas zgrada Kulturnog centra Inđija). Svoju kuću je pred samu smrt dao na korišćenje opštini Inđija, a zbirku od 6.000 knjiga je poklonio gradskoj biblioteci u Inđiji kao legat.
Rođen je 1888. godine. Njegovi roditelji, Đorđe i Ljubica, došli su u Inđiju iz Buđanovaca početkom 19. veka i tu kupili oko 300 jutara zemlje.
Školovao se u Sremskim Karlovcima, Osijeku i Beču. Po povratku u Inđiju nakon školovanja i očeve smrti, bavio se ekonomskim, društvenim i nacionalnim pitanjima. Bio je oženjen Anicom Kontić. Kao član Sokolskog društva iz Inđije, jedan je od najzaslužnijih za izgradnju Sokolskog doma 1938. godine. Gradnja je trajala tri godine i na nju je utrošeno oko 600.000 dinara.
Stecište hedonizma: OVO je mesto u Čoki u kom ćete poželeti da ostanete večno
Bavio se i prevođenjem sa nemačkog i drugih stranih jezika. Objavio je prevod knjige Hajnriha Harera Sedam godina na Tibetu: Moj život na dvoru Dalaj Lame u izdanju Matice srpske 1956. godine. Umro je 1975. u Inđiji, a sahranjen je na inđijskom Starom srpskom groblju.
Čuveni glumci, slavni sportisti, veliki pisci: Oni su ponos Srbije, a rođeni su u Vrbasu (FOTO)
Kuća Vojnovića predstavlja reprezentativan primer neoklasicističke arhitekture nastale krajem 19. veka u Inđiji.
Kao porodičnu imovinu Đorđe Vojnović je prizemnu kuću zajedno sa dragocenom zbirkom umetničkih slika i predmeta nekoliko meseci pre svoje smrti krajem 1974. godine testamentom ostavio na korišćenje Opštini Inđija.
Za svetkovine i balove: U OVOM MESTU u Srbiji nalazi se DVORAC
Zakonom zaštićena građevina
Objekat je 1976. godine od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica i zvanično proglašen spomenikom kulture od značaja za opštinu Inđija. Odlukom SO Inđija Kuća Vojnovića se kao prostor za obavaljanje svojih aktivnosti 2007. godine dodeljuje ustanovi Kulturni centar koja preuzima i brigu o pomenutim legatima.
U cilju podizanja kvaliteta izložbi koje se organizuju u prostoru Kuće, kao i stvaranja identiteta Galerije Kuće Vojnovića, Kulturni centar 2009. godine formira umetnički savet galerije čine mr Svetislav Nikolić – redovni profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, dr Jasna Jovanov – upravnik Spomen zbirke Pavla Beljanskog, mr Ljiljana Stojanović, grafičar Tamara Delić i istoričar umetnosti Saša Milivojević.
Crnjanskog sa Pančevom povezuje neraskidiva veza: Voleo je fudbal, a evo šta je pisao Andriću
U narednim sezonama Galerija Kuće Vojnovića postaje prepoznatljiva na kulturnoj mapi regiona kao respektabilan galerijski prostor.
Godine 2016. Kulturni centar Inđija dobija novi Savet Galerije Kuće Vojnovića koji čine mr Slobodan Knežević Abi, redovni profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu; mr Nebojša Nikolić, akademski slikar, docent na Učiteljskom fakultetu u Vranju; Sanja Sajfert, istoričar umetnosti, kustos u Galeriji Kuće Vojnovića u Inđiji.