Ђорђе Војновић дао је немерљиво богатство Инђији: Ево како су му се његови земљаци захвалили (ФОТО/ВИДЕО)
И данас се сви с поносом сећају овог великог човека
Кућа Војновића која као бисер улепшава Инђију, због својих архитектонских и културолошких вредности, од стране Завода за заштиту споменика културе проглашена је спомеником културе треће категорије. Својим аутентичним спољним изгледом, као и оригиналним ентеријером, сведочи о начину градње и уређења стамбеног простора у поменутом периоду прошлости.
Прочитајте и:
Ђорђе Војновић (1888 - 1975) био је знаменити велепоседник који је у периоду између два светска рата дао значајан допринос развоју Инђије и један је од најзаслужнијих за изградњу Соколског дома (данас зграда Културног центра Инђија). Своју кућу је пред саму смрт дао на коришћење општини Инђија, а збирку од 6.000 књига је поклонио градској библиотеци у Инђији као легат.
Рођен је 1888. године. Његови родитељи, Ђорђе и Љубица, дошли су у Инђију из Буђановаца почетком 19. века и ту купили око 300 јутара земље.
Школовао се у Сремским Карловцима, Осијеку и Бечу. По повратку у Инђију након школовања и очеве смрти, бавио се економским, друштвеним и националним питањима. Био је ожењен Аницом Контић. Као члан Соколског друштва из Инђије, један је од најзаслужнијих за изградњу Соколског дома 1938. године. Градња је трајала три године и на њу је утрошено око 600.000 динара.
Стециште хедонизма: ОВО је место у Чоки у ком ћете пожелети да останете вечно
Бавио се и превођењем са немачког и других страних језика. Објавио је превод књиге Хајнриха Харера Седам година на Тибету: Мој живот на двору Далај Ламе у издању Матице српске 1956. године. Умро је 1975. у Инђији, а сахрањен је на инђијском Старом српском гробљу.
Чувени глумци, славни спортисти, велики писци: Они су понос Србије, а рођени су у Врбасу (ФОТО)
Кућа Војновића представља репрезентативан пример неокласицистичке архитектуре настале крајем 19. века у Инђији.
Као породичну имовину Ђорђе Војновић је приземну кућу заједно са драгоценом збирком уметничких слика и предмета неколико месеци пре своје смрти крајем 1974. године тестаментом оставио на коришћење Општини Инђија.
За светковине и балове: У ОВОМ МЕСТУ у Србији налази се ДВОРАЦ
Законом заштићена грађевина
Објекат је 1976. године од стране Завода за заштиту споменика културе Сремска Митровица и званично проглашен спомеником културе од значаја за општину Инђија. Одлуком СО Инђија Кућа Војновића се као простор за обаваљање својих активности 2007. године додељује установи Културни центар која преузима и бригу о поменутим легатима.
У циљу подизања квалитета изложби које се организују у простору Куће, као и стварања идентитета Галерије Куће Војновића, Културни центар 2009. године формира уметнички савет галерије чине мр Светислав Николић – редовни професор на Факултету примењених уметности у Београду, др Јасна Јованов – управник Спомен збирке Павла Бељанског, мр Љиљана Стојановић, графичар Тамара Делић и историчар уметности Саша Миливојевић.
Црњанског са Панчевом повезује нераскидива веза: Волео је фудбал, а ево шта је писао Андрићу
У наредним сезонама Галерија Куће Војновића постаје препознатљива на културној мапи региона као респектабилан галеријски простор.
Године 2016. Културни центар Инђија добија нови Савет Галерије Куће Војновића који чине мр Слободан Кнежевић Аби, редовни професор Академије уметности у Новом Саду; мр Небојша Николић, академски сликар, доцент на Учитељском факултету у Врању; Сања Сајферт, историчар уметности, кустос у Галерији Куће Војновића у Инђији.