NIKO NE ZNA KO GA JE SAGRADIO: Misterija koja traje vekovima - Most Marije Terezije (VIDEO)
"Most Marije Terezije" ili "most Eugena Savojskog" (kako ga meštani zovu) jedan je od najčudesnijih objekata u Srbiji.
Kovin je malo mesto koje svojom lepotom, prirodom i istorijom mami posetioce iz svih krajeva Srbije, regiona, ali i šire. Mala opština koja duboko u sebi čuva tradiciju, kulturu, umetnost i istoriju od zaborava, neguje je i velikodušno pruža svim svojim posetiocima užitak, obiđu i o njoj dosta toga nauče.
Cveta dualno obrazovanje u Staroj Pazovi: Više znanja donosi nova radna mesta, veće plate i nove investicije za sve građane (FOTO/VIDEO)
ŽUTA I LEKOVITA VODA KAO SIMBOL BEČEJA: Ljudi sa svih strana naše zemlje hrle u ovu opštinu po "domaću" vodu (FOTO/VIDEO)
Mlada, ambiciozna i kreativna slikarka naive: Marina Petrik ponosno čuva kulturu, istoriju i lepotu Kovačice na platnu (FOTO/VIDEO)
Kada je reč o istoriji nastajanja Kovina, postojanje naselja na tlu današnjeg Kovina vodi nas u vreme vladavine Rimljana i Vizantije. Postoje zabeleške da je nosio naziv Contra Margum, koji je obuhvatao prostor tvrđave koja je kroz vremenske epohe menjala naziv - Castra Augustio Flavicusia i Constantin.
Plansko naseljavanje područja opštine Kovin uglavnom se vezuje za rimsko doba, a utvrđenje na uzvišici prema Dunavcu govori zapravo o početku istorije Kovina. Postoje i neznatni tragovi o antičkom dobu i seobi naroda na levoj obali Dunava. Vidljivi su i ostaci rimskih vojničkih objekata. Rimski jarak u gajačkom ataru, na potezu Gaj - Deliblato, gradio se u 2. veku. Utvrđenje i naselje Konstancija izgrađeni su početkom 4. veka, a ovo utvrđenje danas predstavlja simbol grada.
U ovom delu Podunavlja Sloveni se naseljavaju krajem 6. veka, dok se 895. godine na prostore Vojvodine i Banata naseljavaju Mađari. Tokom 11. veka i pored unutrašnjih nemira, Ugarska država je jačala, razvijala se trgovina, saobraćaj a podižu se i novi gradovi. U tom periodu izgrađen je i Kovin, koji se prvi put pominje kao srednjovekovno utvrđenje iz 1073. godine pod nazivom Castrum Ceve.
Stanovništvo se bavilo stočarstvom, ribolovom, trgovinom, pčelarstvom i vinogradarstvom. Uzvišenje na gradu više vekova bilo je kraljevsko utvrđenje, a vladajući sloj njegovih naseljenika pratile su brojne privilegije od strane ugarskih kraljeva. Ono što je i danas nepoznato su arhitektura grada, dela hrišćanstva i duhovna kultura srednjovekovnog grada Kovina.
Danas je Kovin gradsko naselje i sedište istoimene opštine u Južnom Banatu i ima sva obeležja urbane sredine. Posle Pančeva, Kovin je najznačajniji grad u Banatskom Podunavlju.
Samo mali delić ove burne istorije već mami turiste da dođu, posete i osete njegove čari, međutim, nije samo istorija ta koja mami turiste i utiče na razvoj turizma. Pored burne istorije, tu su i prirodna bogatstva po kojima se Kovin izdvaja od svih ostalih opština u Vojvodini.
Postoji jedno mesto koje se u Kovinu posebno izdvaja, a to je most Marije Terezije koji je simbol Kovina i njegovih stanovnika. Simbol istorije, arheoloških iskopavanja, naučnih istraživanja i tradicije koja godinama treje.
"Most Marije Terezije" ili "most Eugena Savojskog" (kako ga meštani zovu) jedan je od najčudesnijih objekata u Srbiji.
Zidan od opeke, danas most u sred polja, na suvom, koji se odavno više ne koristi. Nekada je ispod mosta proticao manji rukavac reke Ponjavice.
Iako ne postoje tačni istorijski podaci o tome ko ga je sagradio, ni kad ga je sagradio, vezuje se za doba vladavine Austrougarske monarhije, pa se pretpostavlja da je sagrađen početkom 18. veka. Značajne je arhitektonske, istorijske i spomeničke vrednosti.
Trenutno je u proceduri zaštite, a jedini je očuvani objekat ovakvog tipa u Banatu i širem okruženju.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Kovin. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.