НИКО НЕ ЗНА КО ГА ЈЕ САГРАДИО: Мистерија која траје вековима - Мост Марије Терезије (ВИДЕО)
"Мост Марије Терезије" или "мост Еугена Савојског" (како га мештани зову) један је од најчудеснијих објеката у Србији.
Ковин је мало место које својом лепотом, природом и историјом мами посетиоце из свих крајева Србије, региона, али и шире. Мала општина која дубоко у себи чува традицију, културу, уметност и историју од заборава, негује је и великодушно пружа свим својим посетиоцима ужитак, обиђу и о њој доста тога науче.
Цвета дуално образовање у Старој Пазови: Више знања доноси нова радна места, веће плате и нове инвестиције за све грађане (ФОТО/ВИДЕО)
ЖУТА И ЛЕКОВИТА ВОДА КАО СИМБОЛ БЕЧЕЈА: Људи са свих страна наше земље хрле у ову општину по "домаћу" воду (ФОТО/ВИДЕО)
Млада, амбициозна и креативна сликарка наиве: Марина Петрик поносно чува културу, историју и лепоту Ковачице на платну (ФОТО/ВИДЕО)
Када је реч о историји настајања Ковина, постојање насеља на тлу данашњег Ковина води нас у време владавине Римљана и Византије. Постоје забелешке да је носио назив Цонтра Маргум, који је обухватао простор тврђаве која је кроз временске епохе мењала назив - Цастра Аугустио Флавицусиа и Цонстантин.
Планско насељавање подручја општине Ковин углавном се везује за римско доба, а утврђење на узвишици према Дунавцу говори заправо о почетку историје Ковина. Постоје и незнатни трагови о античком добу и сеоби народа на левој обали Дунава. Видљиви су и остаци римских војничких објеката. Римски јарак у гајачком атару, на потезу Гај - Делиблато, градио се у 2. веку. Утврђење и насеље Констанција изграђени су почетком 4. века, а ово утврђење данас представља симбол града.
У овом делу Подунавља Словени се насељавају крајем 6. века, док се 895. године на просторе Војводине и Баната насељавају Мађари. Током 11. века и поред унутрашњих немира, Угарска држава је јачала, развијала се трговина, саобраћај а подижу се и нови градови. У том периоду изграђен је и Ковин, који се први пут помиње као средњовековно утврђење из 1073. године под називом Цаструм Цеве.
Становништво се бавило сточарством, риболовом, трговином, пчеларством и виноградарством. Узвишење на граду више векова било је краљевско утврђење, а владајући слој његових насељеника пратиле су бројне привилегије од стране угарских краљева. Оно што је и данас непознато су архитектура града, дела хришћанства и духовна култура средњовековног града Ковина.
Данас је Ковин градско насеље и седиште истоимене општине у Јужном Банату и има сва обележја урбане средине. После Панчева, Ковин је најзначајнији град у Банатском Подунављу.
Само мали делић ове бурне историје већ мами туристе да дођу, посете и осете његове чари, међутим, није само историја та која мами туристе и утиче на развој туризма. Поред бурне историје, ту су и природна богатства по којима се Ковин издваја од свих осталих општина у Војводини.
Постоји једно место које се у Ковину посебно издваја, а то је мост Марије Терезије који је симбол Ковина и његових становника. Симбол историје, археолошких ископавања, научних истраживања и традиције која годинама треје.
"Мост Марије Терезије" или "мост Еугена Савојског" (како га мештани зову) један је од најчудеснијих објеката у Србији.
Зидан од опеке, данас мост у сред поља, на сувом, који се одавно више не користи. Некада је испод моста протицао мањи рукавац реке Поњавице.
Иако не постоје тачни историјски подаци о томе ко га је саградио, ни кад га је саградио, везује се за доба владавине Аустроугарске монархије, па се претпоставља да је саграђен почетком 18. века. Значајне је архитектонске, историјске и споменичке вредности.
Тренутно је у процедури заштите, а једини је очувани објекат оваквог типа у Банату и ширем окружењу.
Пројекат је финансиран из буџета општине Ковин. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.