NA RTU DILUVIJUALNE TERASE: Bogato banatsko naselje Kovin (VIDEO)
Kovin je gradsko naselje i sedište istoimene opštine u Južnobanatskom okrugu, u Vojvodini.
Kovin je smešten na rtu diluvijalne terase koje duboko zadire prema koritu Dunava, iznad aluvijalne terase koja se prostire od Ivanova do Dubovca i prema podeli koju je sačinio Branislav Bukurov predstavlja Banatsko naselje ivičnog tipa.
Prema popisu iz 2011. godine živelo je 13.515 stanovnika. Nalazi se 3 kilometra udaljen od Dunava, a rukavac Dunavac, dolazi do ivica grada i na njemu je pristanište.
Nadmorska visina lesne terase na kojoj je Kovin sagrađen je 79 metara. Nalazi se na 13 kilometara udaljenosti od Smedereva, 34 kilometara od Pančeva i 50 kilometara od Beograda. Posle Pančeva je najznačajniji grad u banatskom Podunavlju.
Lekovitost poznata vekovima: Izvor mineralne vode "Slanača" svojom slanom vodom leči ljude (VIDEO)
ATRAKCIJA NA DUNAVU: Most kod Beške preko Dunava najduži je u Evropi (VIDEO)
ZNAMENITO mesto sa NAJLEPŠIM pogledom na Vršac i Rumuniju: Vršački breg - PONOS BANATA (VIDEO)
Kovin je poznat po još nekim nazivima na drugim jezicima: rumunski - Cuvin, mađarski - Kevevára, nemački - Kubin.
Istorija Kovina govori da se prvi zemljoradnici i stočari naseljavaju u Banat u mlađem kamenom dobu – neolitu. Nalazišta neolita su pronađena kod Kovina, Gaja i Dubovca, a ostaci bronzanog doba otkriveni su kod Kovina, Gaja, Dubovca i Mramorka.
Ovo područje bilo je i na udaru keltskih plemena koja su se naseljavala u Podunavlju i donosila latensku kulturu. Iz rimskog doba tragovi rimskih utvrđenja otkriveni su između Dunavca i Ponjavice, a na teritoriji Kovina predmeti iz rimskog doba. Utvrđenje, koje se danas zove Stari Grad, je postojalo još u rimsko doba jer su tu pronađeni novčići sa raznim likovima uključujući i Julija Cezara. Opeka od koje je sazidano utvrđenje je nosila žig VII Klaudijeve legije, a pretpostavlja se da se utvrđenje zvalo Kontra Margum jer je bilo smešteno nasuprot ušća Velike Morave u Dunav, gde je bilo utvrđenje pod nazivom Margum.
Početkom 18. veka je kao posledica mirovnog sporazuma između Austrije i Turske srušena kovinska tvrđava, a stradala je i varoš.
Železnica je došla 1894. godine kada je sagrađena pruga Vršac-Alibunar-Kovin. Pruga se završavala kod Dunava i roba se pretovarala na skele i prevozila preko. Zgrada železničke stanice još uvek postoji, ali pruga već dugo vremena nije u upotrebi.
Drumski most preko Dunava je sagrađen 1976. godine i od tada Kovin postaje tranzitno mesto i saobraćajna raskrsnica, a Kovin sve više oseća gravitacione uticaje Smedereva, koje je bliže od Pančeva.
Ostaci tvrđave su od 1995. godine upisani kao spomenik kulture od velikog značaja u Republici Srbiji.
MAGIJA I LEPOTA VIOLINE: Florijanu je ljubav prema muzici donela najlepše stvari (VIDEO)
Ovde se nalazi zadivljujući BOGORODIČIN I ARHIJEREJSKI TRON: Srpska pravoslavna crkva u Čoki krije mnoge tajne (VIDEO)
Otisak duše na papiru: Pesnik Goran Tadić utkao je izistinsku ljubav u ljude širom sveta (VIDEO)
SELO U BANATU RAJ ZA STOČARSTVO: Crna Bara u Čoki pravi dar prirode (VIDEO)
Zidovi istorije koji ponosno čuvaju Vršac: Sa Vršačke kule vidi se cela Vojvodina (VIDEO)