НА РТУ ДИЛУВИЈУАЛНЕ ТЕРАСЕ: Богато банатско насеље Ковин (ВИДЕО)
Ковин је градско насеље и седиште истоимене општине у Јужнобанатском округу, у Војводини.
Ковин је смештен на рту дилувијалне терасе које дубоко задире према кориту Дунава, изнад алувијалне терасе која се простире од Иванова до Дубовца и према подели коју је сачинио Бранислав Букуров представља Банатско насеље ивичног типа.
Према попису из 2011. године живело је 13.515 становника. Налази се 3 километра удаљен од Дунава, а рукавац Дунавац, долази до ивица града и на њему је пристаниште.
Надморска висина лесне терасе на којој је Ковин саграђен је 79 метара. Налази се на 13 километара удаљености од Смедерева, 34 километара од Панчева и 50 километара од Београда. После Панчева је најзначајнији град у банатском Подунављу.
Лековитост позната вековима: Извор минералне воде "Сланача" својом сланом водом лечи људе (ВИДЕО)
АТРАКЦИЈА НА ДУНАВУ: Мост код Бешке преко Дунава најдужи је у Европи (ВИДЕО)
ЗНАМЕНИТО место са НАЈЛЕПШИМ погледом на Вршац и Румунију: Вршачки брег - ПОНОС БАНАТА (ВИДЕО)
Ковин је познат по још неким називима на другим језицима: румунски - Цувин, мађарски - Кевевáра, немачки - Кубин.
Историја Ковина говори да се први земљорадници и сточари насељавају у Банат у млађем каменом добу – неолиту. Налазишта неолита су пронађена код Ковина, Гаја и Дубовца, а остаци бронзаног доба откривени су код Ковина, Гаја, Дубовца и Мраморка.
Ово подручје било је и на удару келтских племена која су се насељавала у Подунављу и доносила латенску културу. Из римског доба трагови римских утврђења откривени су између Дунавца и Поњавице, а на територији Ковина предмети из римског доба. Утврђење, које се данас зове Стари Град, је постојало још у римско доба јер су ту пронађени новчићи са разним ликовима укључујући и Јулија Цезара. Опека од које је сазидано утврђење је носила жиг VII Клаудијеве легије, а претпоставља се да се утврђење звало Контра Маргум јер је било смештено насупрот ушћа Велике Мораве у Дунав, где је било утврђење под називом Маргум.
Почетком 18. века је као последица мировног споразума између Аустрије и Турске срушена ковинска тврђава, а страдала је и варош.
Железница је дошла 1894. године када је саграђена пруга Вршац-Алибунар-Ковин. Пруга се завршавала код Дунава и роба се претоварала на скеле и превозила преко. Зграда железничке станице још увек постоји, али пруга већ дуго времена није у употреби.
Друмски мост преко Дунава је саграђен 1976. године и од тада Ковин постаје транзитно место и саобраћајна раскрсница, а Ковин све више осећа гравитационе утицаје Смедерева, које је ближе од Панчева.
Остаци тврђаве су од 1995. године уписани као споменик културе од великог значаја у Републици Србији.
МАГИЈА И ЛЕПОТА ВИОЛИНЕ: Флоријану је љубав према музици донела најлепше ствари (ВИДЕО)
Овде се налази задивљујући БОГОРОДИЧИН И АРХИЈЕРЕЈСКИ ТРОН: Српска православна црква у Чоки крије многе тајне (ВИДЕО)
Отисак душе на папиру: Песник Горан Тадић уткао је изистинску љубав у људе широм света (ВИДЕО)
СЕЛО У БАНАТУ РАЈ ЗА СТОЧАРСТВО: Црна Бара у Чоки прави дар природе (ВИДЕО)
Зидови историје који поносно чувају Вршац: Са Вршачке куле види се цела Војводина (ВИДЕО)