Zidovi istorije koji ponosno čuvaju Vršac: Sa Vršačke kule vidi se cela Vojvodina (VIDEO)
Vršački zamak, takođe poznat kao Vršačka tvrđava i Vršačka kula, objekat je u Srbiji iz 15. veka
Ostaci Vršačke kule uzdižu se na visini od 399 metara nadmorske visine, na Vršačkom bregu iznad samog grada.
Smatra se da je kompleks zadužbina Đurđa Brankovića, nastala nakon pada Smedereva.
Najočuvaniji deo tvrđave je Donžon kula, ali su pronađeni, a zatim i obnovljeni ostaci bedema, palate, polukružne kule i peći. Tokom arheoloških istraživanja krajem 20. veka, otkriven je veliki broj pokretnih nalaza.
CARICA BEZ KRUNE KOJA JE OSTAVILA PEČAT NA SRPSKU ISTORIJU: Skrivene lepote Pločičkog Rita (VIDEO)
Svedok smrti naroda: Trg svetog Trojstva u Somboru simbol pobede nad kugom! (VIDEO)
UŠUŠKANA U STAROM GRADSKOM JEZGRU SOMBORA, zgrada Narodnog pozorišta poseduje jednu RETKOST (VIDEO)
Zamak je često bio meta osvajanja i razaranja, naročito tokom 16 i 18. veka, zbog čega su obavljeni obilni konzervatorsko-restauratorski radovi krajem 20 i početkom 21. veka. Tom prilikom su Donžon kula, kao i određeni delovi bedema i kula, obnovljeni i dozidani.
Vršački zamak se nalazi pod zaštitom države i proglašen je nepokretnim kulturnim dobrom od velikog značaja i zaštićen kao spomenik kulture od 1948. godine.
Utvrda je imala izduženi oblik koji je pratio zaravan na vrhu brda i bila je široka 18 metara, a dugačka 46 metara. Sam Donžon ima pravougaonu osnovu sa ulazom na spratu do koga se dolazi stepenicama koje se lako mogu skloniti u slučaju opasnosti. Visok je oko 20 metara sa prizemljem i tri sprata, od kojih je treći, po ostacima kamina i odžaka, korišćen za stanovanje.
Pretpostavlja se da je celu utvrdu podigao Đurađ Smederevac posle pada Smedereva i cele Despotovine 1439. godine sa ciljem zaštite svojih poseda na prostoru današnje Vojvodine, a u prilog toj tezi ide i arhitektonska sličnost između Vršačke kule i Smederevskog grada odnosno utvrđenja manastira Manasije.
Prema nekim drugim tezama na tom prostoru je postojalo utvrđenje i pre tog vremena, koje se u ondašnjim izvorima iz prve polovine 13. veka javlja pod imenom Erd Šomljo ili samo Šomljo, ali njegova tačna lokacija još uvek nije sa sigurnošću potvrđena, pošto se pored današnjeg Vršca kao moguća lokacija pominje i prostor Banata koji se danas nalazi u Rumuniji.
Konzervatorski i restauratorski radovi na kuli su izvedeni 1984. i 1993. godine, a od 1997. godine su otpočela sistematska arheološka iskopavanja celokupnog lokaliteta kojim su otkriveni ostaci jake kružne kule koja se nalazila nasuprot danas očuvanoj.
Sama kula i ostaci utvrde su tokom NATO agresije na SRJ pretrpeli oštećenja usled raketnih napada na telekomunikacioni predajnik koji se nalazi u njenoj blizini, izvedenih 30. aprila i 12. maja 1999. godine.
Vršački zamak je otvoren za razgledanje tokom cele godine. U periodu od maja do septembra od 11 do 18 časova, dok u periodu od oktobra do aprila, radi po principu najvaljene grupne posete
ISTORIJA VRŠCA POD SENKOM PERA: Ovo je kuća u kojoj su se stvarala književna čuda (VIDEO)
Gradska kuća Vršac: Kompleks od tri zgrade sa divnim obeležjem neogotike (VIDEO)
Na ovom MESTU se odigrala čuvena BITKA posle koje je jedino ostao SAČUVAN važan istorijski DOKAZ srpske istorije (VIDEO)
Mesto na kom je Srbija povratila svoju teritoriju: Arhitektonski simbol Sombora - Magistrat čuva sećanje na velika dela! (VIDEO)
GRAĐEVINA KOJA JE NADŽIVELA DVE CAREVINE: Banoštorska crkva JEDINI u celosti sačuvan SPOMENIK (VIDEO)