Ribarske večeri u Apatinu: Četiri dana kulturno-umetničkog programa koji okuplja sve generacije (VIDEO)
Ribarske večeri su najmasovnija manifestacija, duge tradicije, koja se održava u Apatinu.
U severozapadnom delu bačkih ravnica, na levoj obali Dunava, smestio se Apatin, jedan od najlepših gradova Vojvodine. Opština Apatin je locirana, u okviru prostora Vojvodine, na krajnjem zapadu, odnosno, na području zapadne Bačke.
Apatin se prvi put spominje u pisanim dokumentima 1011. godine, a ime je dobio po opatiji Kaločke biskupije.
U 14. i 15. veku na ovim prostorima su feudalna imanja, čiji su gospodari podigli dvorce oko kojih se naseljavaju ribari, lovci, lađari i vodeničari.
Osetite tragove kulturnih zdanja u samom srcu Vojvodine: U ovoj opštini cveta verski turizam (VIDEO)
Ovde se prave najbolja banatska vina: Vinogradarstvo u Beloj Crkvi je tradicija duga nekoliko vekova (VIDEO)
Raj za turiste i vikend ture: Znate li koje je idealno mesto za odmor u Vojvodini? (FOTO)
Nedaleko od pristaništa koji su naseljavali Srbi, podignuta je crkva i izgrađen centar sa trgom. Podižu se javne zgrade, škole, ribarske stanice, zanatske radionice i stambene zgrade. Dvorska komora ubrzano podiže i privredne objekte: 1756. pivaru i pecaru, a 1764. jednu od najvećih tekstilnih radionica u Bačkoj. Apatin je 1760. godine proglašen za grad i stalno trgovište sa posebnim statusom.
Sve ove promene kroz istoriju doprinele su da ovaj grad, danas jedna od prelepih opština koja se prostire na teritorije Vojvodine, bude izdvojen od ostalih po svojoj kulturi, nasleđu i istoriji koje ga čine bogatijim.
Apatin se danas prepoznaje kao turističko mesto. Odlučujući značaj za razvoj turizma ima blizina Dunava koja svojim bogatstvom hidrografskih objekata omogućuje izvanredne uslove za razvoj nautičkog turizma. Nautika u poslednjih nekoliko godina doživljava pravu ekspanziju.
Prepoznajući značaj razvoja nautičkog turizma na Dunavu kod Apatina realizovana su dva kapitalna projekta. Prvi i značajniji projekat je međunarodna marina koja je izgrađena 2009. godine i predstavlja najsavremeniji nautički objekat na ovom delu Dunava.
Manifestacija koja je prva asocijacija kada spomenete opštinu Apatin jesu upravo "Apatinske ribarske večeri".
Ribarske večeri su najmasovnija manifestacija, duge tradicije, koja se održava u Apatinu. Ovaj događaj se održava svake godine, početkom jula meseca, a smatra se da vodi poreklo od staleških svečanosti koje su stari alasi održavali 29. juna na dan Svetog Petra i Pavla.
Ova dva sveca važe za zaštitnike ribarske delatnosti i samih ribara. Staleške svečanosti su trajale obično tri dana i započinjale su okupljanjem majstora i njihovih supruga u gostionici "Fuderer", današnji restoran "Šaran". Nakon toga bi se u povorci otišlo do crkve gde su se vršili verski obredi, da bi se naposletku vratilo u bogato dekorisanu gostionicu gde se uživalo u ribljim specijalitetima, velikim količinama vina, muzici i pesmi.
Ribarske večeri, kao manifestacija novijeg doba postoje od 1963. godine kada su prvi put održane kroz dva dana 8. i 9. juna. Nastale su iz želje Turističkog saveza opštine Apatin da se kroz manifestaciju, koja će svojim sadržajem održavati sve specifičnosti ovog podneblja, turistička ponuda Apatina podigne na viši nivo. Od tada se održavaju na godišnjem nivou, izuzev 1965. godine kada su odloženo zbog izuzetno velikog vodostaja Dunava koji je pretio da ugrozi bezbednost učesnika i posetilaca.
Treba napomenuti da su već od prvih godina bili prisutni brojni posetioci iz zemlje i inostranstva.
Po programu koji se godinama unazad ustalio, "Apatinske ribarske večeri" traju četiri dana. Svečano otvaranje je četvrtkom, a zatvaranje nedeljom. Program je izuzetno sadržajan i podrazumeva veliki broj kulturnih, umetničkih, sportskih i zabavnih dešavanja. Može se reći da gotovo sva udruženja, organizacije, umetničke grupe i sportski klubovi iz opštine Apatin učestvuju u manifestaciji.
Jedna od najlepših tradicija "Apatinskih ribarskih večeri" je pripremanje i takmičenje u pripremanju apatinskog ribljeg paprikaša. Kroz dve večeri kvalifikacija takmičari se bore za mesto u finalu gde učestvuje tridesetak najumešnijih.
Pobednik odnosi trofej "Zlatni kotlić", a svi takmičari i kroz kvalifikacije i u finalu ribu dobijaju besplatno, a nakon uzimanja uzorka za ocenu, imaju mogućnost da ugoste prijatelje i da zajedno uživaju u onome što su pripremili.
ŽIVOT SE VRAĆA U NORMALU: Zoološki vrt na Paliću ponovo radi! (FOTO)
Šansa da kroz sladak biznis zaradite: Pčelari u Alibunaru svoje proizvode predstavljaju na jedinstven način (VIDEO)
Građani su uvek na prvom mestu: U Alibunaru ne prestaje akcija "POMOĆ U KUĆI" (VIDEO)
Mesta koja čuvaju drevne tajne: Arheološka nalazišta Bele Crkve - svedoci minulih vremena (VIDEO)
Putevi koji život znače: Meštani Opova tokom 2020. godine dobijaju važnu saobraćajnicu (VIDEO)