Manji trošak za građane, a čistiji je i vazduh: Važan projekat na delu u Zrenjaninu (VIDEO)
Zrenjanin, sa okolinom, predstavlja najgušće gasno čvorište u Republici Srbiji
U momentima kada se sve glasnije, češće i više priča o zaštiti životne sredine i ekologiji, Grad Zrenjanin, slobodno se mogu pohvaliti projektima na kojima rade, koje pokreću i koje pretvaraju u delo kako bi zaštitili ekologiju samog grada, ali i kako bi omogućili bolji život svojim sugrađanima.
Među mnogobrojnim projektima koji imaju za cilj bolji, moderniji i lakši život samih građana Zrenjanina, ali i očuvanje životne sredine u gradu, može se izdvojiti projekat gasifikacije na kojem Zrenjaninci uveliko rade i to sa puno uspeha.
UKLJUČI SE U AKCIJU - "Pretvori kvart u park": Novi Sad postaje još zeleniji grad (VIDEO/FOTO)
U čast velikana, a za bolju budućnost Pančevaca: "Dani Vajferta" - prilika za dobru zabavu i zaradu kroz istoriju! (VIDEO/FOTO)
Od najmlađih do najstarijih - svi je vole i rado posećuju: Bilioteka u Šapcu odoleva vremenu i čuva velika umetnička dela (FOTO/VIDEO)
Sam proces gasifikacije je kapitalna investicija za Grad Zrenjanin koja podrazumeva ulaganje više od 14 miliona evra u gasnu infrastrukturu posle 30 godina, uz izgradnju više od 300 kilometara nove gasne mreže. Taj veliki investicioni poduhvat realizuje se na osnovu trojnog ugovora koji su u novembru prošle godine potpisali Grad Zrenjanin, Javno preduzeće "Srbijagas" i firma "Bobar Beška" iz Novog Sada, koja je strateški partner.
Završetkom realizacije projekta, celokupna teritorija Grada Zrenjanina, uključujući sve gradske ulice i sva naseljena mesta, biće pokrivena gasnom mrežom.
Kada je reč o gasifikaciji, bitno je istaći da se ona ne sprovodi samo u okviru gradskog jezgra, već i u svim okolnim mestima. Ovim projektom su obuhvaćeni i Belo Blato, Knićanin, Taraš, Čenta, Orlovat, Tomaševac, Perlez, Jankov Most i Farkaždin i sva ta sela su dobila ili će dobiti gasnu mrežu. Takođe, investicijom su obuhvaćeni i pojedini rubni delovi Zrenjanina koji nemaju gasnu mrežu, a posebno će biti rešeno snabdevanje ovim energentom industrijske zone "Jugoistok", zbog iskazanih značajnih potreba sve većeg broja investitora u toj zoni.
Gradonačelnik Simo Salapura izjavio je ranije da Zrenjanin, sa okolinom, predstavlja najgušće gasno čvorište u Republici Srbiji.
- Nedaleko od našeg grada je najveće skladište podzemnog gasa u Banatu što je prosto neka tradicija našeg grada i mesto odakle je kompanija "Naftagas" i potekla, odnosno, Zrenjanin je bio glavno sedište kompanije. U tom smislu mi smo gasifikovali 100 odsto, skoro čitavu teritoriju grada i našeljenih mesta - istakao je Salapura.
Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura istakao je da se upravo sada u naseljenim mestima izvode završni radovi pred gasifikaciju, odnosno, ispituje se mreža i anketiraju se zainteresovani.
- U prvom pozivu imali smo više od 500 zainteresovanih korisnika, što privrednika, što pojedinaca koji žele da se priključe na gasnu mrežu. Proces gasifikacije je zaista kompleksan, ali imamo veliku podršku kompanije "SrbijaGas" i njihovih izvođača u saradnji sa lokalnom samoupravom i lokalnim mesnim zajednicama što je od velike važnosti za sam projekat gasifikacije - istakao je ponosno gradonačelnik Zrenjanina.
Naglašava i da gradske vlasti žele da proces gasifikacije intenziviraju još više zato što je jako bitno da se što pre pređe na najčistije gorivo.
Komentarišući nastavak izgradnje gasovodne mreže u selima na zrenjaninskoj teritoriji, Salapura je istakao da je gas najčistiji energent. Kako je rekao, svako domaćinstvo koje čvrsto gorivo zameni gasnim daje doprinos smanjenju zagađenja i zaštiti životne okoline.
- Moramo preći na energente koji su jako čisti, ali i dostupni, s obzirom na to da se Zrenjanin nalazi na trasi Balkanskog toka. To nam je od velike važnosti zbog same industrije - objašnjava Salapura i dodaje da će korisnici imati energent koji je racionalan, dostupan i jeftiniji od svih ostalih.
Kako je istakao, sam proces gasifikacije u gradu i svim okolnim naseljenim mestima je od velike važnosti za samu ekologiju i zato je jako važno da se zna svaki prelazak sa grejanja na drva na gas što faktički znači unapređenje životne sredine.
- Biće nam mnogo lakše da, kada govorimo o naseljenim mestima, imamo i škole koje će se grejati na gas, to će u mnogome da olakša rad školama. Biće mnogo efikasnije, racionalnije i bezbednije za sve učenike u školama - rekao je gradonačelnik i dodaje da je u planu zamena kotlova po školama, za početak u dve osnovne škole do kraja godine.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Zrenjanina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.