Мањи трошак за грађане, а чистији је и ваздух: Важан пројекат на делу у Зрењанину (ВИДЕО)
Зрењанин, са околином, представља најгушће гасно чвориште у Републици Србији
У моментима када се све гласније, чешће и више прича о заштити животне средине и екологији, Град Зрењанин, слободно се могу похвалити пројектима на којима раде, које покрећу и које претварају у дело како би заштитили екологију самог града, али и како би омогућили бољи живот својим суграђанима.
Међу многобројним пројектима који имају за циљ бољи, модернији и лакши живот самих грађана Зрењанина, али и очување животне средине у граду, може се издвојити пројекат гасификације на којем Зрењанинци увелико раде и то са пуно успеха.
УКЉУЧИ СЕ У АКЦИЈУ - "Претвори кварт у парк": Нови Сад постаје још зеленији град (ВИДЕО/ФОТО)
У част великана, а за бољу будућност Панчеваца: "Дани Вајферта" - прилика за добру забаву и зараду кроз историју! (ВИДЕО/ФОТО)
Од најмлађих до најстаријих - сви је воле и радо посећују: Билиотека у Шапцу одолева времену и чува велика уметничка дела (ФОТО/ВИДЕО)
Сам процес гасификације је капитална инвестиција за Град Зрењанин која подразумева улагање више од 14 милиона евра у гасну инфраструктуру после 30 година, уз изградњу више од 300 километара нове гасне мреже. Тај велики инвестициони подухват реализује се на основу тројног уговора који су у новембру прошле године потписали Град Зрењанин, Јавно предузеће "Србијагас" и фирма "Бобар Бешка" из Новог Сада, која је стратешки партнер.
Завршетком реализације пројекта, целокупна територија Града Зрењанина, укључујући све градске улице и сва насељена места, биће покривена гасном мрежом.
Када је реч о гасификацији, битно је истаћи да се она не спроводи само у оквиру градског језгра, већ и у свим околним местима. Овим пројектом су обухваћени и Бело Блато, Книћанин, Тараш, Чента, Орловат, Томашевац, Перлез, Јанков Мост и Фаркаждин и сва та села су добила или ће добити гасну мрежу. Такође, инвестицијом су обухваћени и поједини рубни делови Зрењанина који немају гасну мрежу, а посебно ће бити решено снабдевање овим енергентом индустријске зоне "Југоисток", због исказаних значајних потреба све већег броја инвеститора у тој зони.
Градоначелник Симо Салапура изјавио је раније да Зрењанин, са околином, представља најгушће гасно чвориште у Републици Србији.
- Недалеко од нашег града је највеће складиште подземног гаса у Банату што је просто нека традиција нашег града и место одакле је компанија "Нафтагас" и потекла, односно, Зрењанин је био главно седиште компаније. У том смислу ми смо гасификовали 100 одсто, скоро читаву територију града и нашељених места - истакао је Салапура.
Градоначелник Зрењанина Симо Салапура истакао је да се управо сада у насељеним местима изводе завршни радови пред гасификацију, односно, испитује се мрежа и анкетирају се заинтересовани.
- У првом позиву имали смо више од 500 заинтересованих корисника, што привредника, што појединаца који желе да се прикључе на гасну мрежу. Процес гасификације је заиста комплексан, али имамо велику подршку компаније "СрбијаГас" и њихових извођача у сарадњи са локалном самоуправом и локалним месним заједницама што је од велике важности за сам пројекат гасификације - истакао је поносно градоначелник Зрењанина.
Наглашава и да градске власти желе да процес гасификације интензивирају још више зато што је јако битно да се што пре пређе на најчистије гориво.
Коментаришући наставак изградње гасоводне мреже у селима на зрењанинској територији, Салапура је истакао да је гас најчистији енергент. Како је рекао, свако домаћинство које чврсто гориво замени гасним даје допринос смањењу загађења и заштити животне околине.
- Морамо прећи на енергенте који су јако чисти, али и доступни, с обзиром на то да се Зрењанин налази на траси Балканског тока. То нам је од велике важности због саме индустрије - објашњава Салапура и додаје да ће корисници имати енергент који је рационалан, доступан и јефтинији од свих осталих.
Како је истакао, сам процес гасификације у граду и свим околним насељеним местима је од велике важности за саму екологију и зато је јако важно да се зна сваки прелазак са грејања на дрва на гас што фактички значи унапређење животне средине.
- Биће нам много лакше да, када говоримо о насељеним местима, имамо и школе које ће се грејати на гас, то ће у многоме да олакша рад школама. Биће много ефикасније, рационалније и безбедније за све ученике у школама - рекао је градоначелник и додаје да је у плану замена котлова по школама, за почетак у две основне школе до краја године.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зрењанина. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.