Gradski dragulj istorije: Karađorđev park krije mnoge tajne o drevnim Zrenjanincima (FOTO/VIDEO)
Mnogi Zrenjaninci veruju da se Karađorđev park oduvek nalazi tu gde je sada, to, ipak, nije tako...
Parkovi... Mesta susreta, rastanka, mesta koja nose miris detinjstva, najlepših sećanja, započetih ljubavi na nekoj od klupica, mesto mira, tišine, dobrote koju priroda i zelenilo sa sobom nosi. Mesta koja predstavljaju dragulj jednog grada, njegova pluća, telo i samu srž života svih građana, ali i priče, legende i misterije koje sa sobom nosi poreklo i stvaranje jednog parka.
Baš takav jedan park nalazi se u Zrenjaninu, jednom od najlepših gradova Vojvodine, Karađorđev park koji je po svom poreklu i nastanku jedan od najznačajnijih parkova u ovom gradu.
Ovakva svetinja se retko gde može videti: Hram Svetih Blagovesti daje poseban sjaj Alibunaru (FOTO/VIDEO)
BIZNIS ZONA KOJA GODI SVAKOM INVESTITORU: Domaći ili strani - nije bitno, uspešno poslovanje je zagarantovano (FOTO/VIDEO)
Ko jednom dođe, više odavde ne ide: Idilično okruženje za investitore, iz godinu u godinu sve više radnih mesta (VIDEO)
Mnogi Zrenjaninci veruju da se Karađorđev park oduvek nalazi tu gde je sada. To, ipak, nije tako, jer Karađorđev park spada u najmlađe zrenjaninske parkove. Na mestu gde se sada nalazi formiran je 1954. godine.
Naime, Karađorđev park u Zrenjaninu, formiran je na mestu gde se nalazilo Vašarište, koje se prostiralo na 11 hektara zemljišta i vašari su se u prvo vreme održavali dva, a kasnije pet puta godišnje na tom mestu.
Od vašarišta do najpoznatijeg parka
Prostor vašarišta je oivičavao Stari Begej i do njega se moglo preko dva mosta - jedan je bio na uglu Ljubljanske i Takovske ulice, gde i sada stoji Krst čak iz tog vremena. Drugi most je bio iz Nemanjine ulice. Tu su se nalazili kafana, radionice zanatlija, pa čak i redakcija lokalnog lista.
Vašarište je bilo opasano drvoredom bagrema i kiselog drveta, nakon čega se stvorila ideja da se od vašarišta napravi park koji će vrlo brzo nakon formiranja istog postati pravi gradski dragulj.
Nakon završetka rata prvo je u centralnom delu tog prostora podignut spomenik žrtvama fašističkog terora, autora Aleksandra Solodova. Na tom mestu sahranjeni su posmrtni ostaci 200 žrtava među njima i Žarka Turinskog, Žarka Zrenjanina i Koče Kolarova.
Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora 1941-1944. godine, nalazi se na Karađorđevom trgu. Mesto je odabrano po sećanju na prostor na kom su bili obešeni rodoljubi iz Pančeva. Ideju za podizanje spomenika dao je tadašnji predsednik Republike - Josip Broz, a građen je iz sredstava dobrovoljnih priloga. Izradio ga je kamenorezac Aladar Tuner iz Zrenjanina, na osnovu projekta arhitekte čije je ime ostalo nepoznato. Zna se jedino da je arhitekta bio poreklom Rus, što navodi na pretpostavku da je i ovaj spomenik projektovao Solodov.
Spomenik je otkriven 4. avgusta 1946. godine, a na otkrivanju spomenika je govorio otac Sonje Marinković i majka Koče Kolarova.
Nakon ovoga, vrlo brzo rodila se ideja da se oko spomenika formira park. Na oko pet hektara zasađeno je drveće, napravljene su staze, a park je opasan bodljikavom živom ogradom, i u njega se ulazilo kroz kapije. Kasnije je ograda uklonjena i tada je park dobio oblik koji i danas ima.
Zahvaljujući ideji Zrenjaninca Borisa Pavlova u parku je napravljena Aleja velikana, a na obodu parka nikla je i hala "Medison", kasnije je park dobio i dečje igralište i trim stazu. U produžetku parka je gradski stadion i palata sportova "Kristalna palata".
Kulturno-istorijski značaj Karađorđevog parka - Aleja velikana
Aleja velikana u Karađorđevom parku predstavlja jedinstveni spomenički kompleks sa spomen-bistama 15 zaslužnih Zrenjaninaca i velikana koji su na neki način povezani sa gradom Zrenjaninom.
U Aleji se nalaze spomen-biste akademskog slikara Uroša Predića, naučnika i privrednika Pavla Aršinova, prosvetnog dobrotvora Nestora Dimitrijevića, slikara i osnivača Umetničke kolonije u Ečki Tivadara Vanjeka, naučnika Mihajla Pupina, lekara Vase Savića, kompozitora Antalfija Žiroša Dežea i sekretara obnovljenog Organizacionog odbora savremenih Olimpijskih igara Kemenja Ferenca, lični sekretar Vuka Stefanovića Karadžića Aleksandar Sandić, glumac Toša Jovanović, slikar Konstantin Danil, novinar i urednik prvog gradskog lista na mađarskom jeziku "Torontal" Lauka Gustav, književnik i prevodilac Radu Flora, košarkaški reprezentativac Vilmoš Loci i dirigent Slobodan Bursać.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Zrenjanina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.