Poznatoj GLUMICI DIJAGNOSTIKOVAN RAK DOJKE - Vest saopštila u trenutku velikog BOLA zbog gubitka dobre prijateljice
Njena borba nije završena!
Britanska glumica Samanta Vomak nedavno je u emisji progovorila o borbi sa opakom bolešću.
Samanti je u avgustu dijagnostikovan rak dojke i tada je počela njena borba.
Mrlja na usni voditelja zapravo je bila TUMOR: Koleginica ga poslala kod lekara i spasila mu život
Predložio RAZVOD: Nakon skoro 4 decenije braka i 7 unučića, Kemiš dao RUŽAN zahtev Zorici Brunclik
U indukovanoj komi 48 sati: Madona zbog bakterijske infekcije završila na intenzivnoj nezi - nakon drame javno zahvalila prijateljici
Glumica je posle veoma teškog perioda lečenje i hemoterapije, ponovo na sceni. Glumica je objavila svoju dijagnozu baš na dan kada je umrla pevačica Olivija Njutdžon. Vomak je podelila fotografiju sa pevačicom i napisala:
- Bilo je ovo najmagičnije veče u životu. Sada i ja započinjem svoju borbu sa bolešću i osećam se veoma emotivno - napisala je glumica u objavi.
Simptomi raka dojke
Rani rak dojke u početnom stadijumu obično nema simptoma ili znakova, mada je ponekad moguće osetiti grudvicu u dojci, koja obično nije bolna.
Grudvica u pazuhu ili iznad ključne kosti koja ne prolazi može biti znak raka. Drugi mogući simptomi su sekret iz dojke, inverzija bradavica ili promene na koži preko dojke.
Većina grudvica u dojci nije kancerozna, ali uvek treba da ih proceni lekar.
Kako se dijagnostikuje rak dojke
Dijagnoza karcinoma dojke obično se sastoji od nekoliko koraka, uključujući pregled dojke, mamografiju, ultrazvuk ili magnetnu rezonancu i biopsiju. Biopsija (uzimanje komadića tkiva dojke) je jedini definitivan način dijagnostikovanja raka dojke.
Aspiracija uz pomoć igle se sastoji od postavljanja igle u dojci i isisavanja nekih ćelija za pregled od strane patologa. Uobičajeno je da lekari koriste ovu tehniku nakon pronalaženja mase ispunjene tečnostima, a kancer nije verovatan.
Lekar vrši biopsiju sa specijalnom iglom koja uzima mali komad tkiva za pregled. Obično, lekar usmerava iglu u sumnjivu oblast uz pomoć ultrazvučnog ili mamografskog uputstva. Medicinski stručnjaci koriste ovu tehniku sve više jer je manje invazivna nego hirurška biopsija. Dobija se samo uzorak tkiva umesto da se uklanja cela grudvica.
Medicinski stručnjak izvodi hiruršku biopsiju tako što pravi rez u grudima i uklanja komad tkiva.
Bez obzira kako se uzima biopsija, patolog će pregledati tkivo. Ovo su lekari specijalno obučeni za dijagnostikovanje bolesti posmatrajući ćelije i tkiva pod mikroskopom.
Ako lekar dijagnostikuje rak na biopsiji, tkivo će biti testirano na hormonske receptore. Receptori su mesta na površini tumorskih ćelija koja se vezuju za estrogen ili progesteron. Uopšteno, što je više receptora, to će tumor biti osetljivijina hormonsku terapiju.