Zakon mrtvo slovo na papiru u "Zvezdama Granda": Da li je uz Šejlinu pobedu došlo do nepoštovanja?
Nagrada pobednice muzičkog takmičenja "Zvezde Granda" nameće i temu koja je uveliko predmet debata. Slučaj jasno ilustruje raskorak između zakonskih regulativa i stvarne primene.
Sa početkom 2024. godine, tri godine nakon usvajanja u Narodnoj skupštini, Zakon o rodnoj ravnopravnosti konačno je stupio na snagu 1. maja.
Posebnu pažnju izaziva odredba o korišćenju rodno osetljivog jezika, koja je odmah postala tema podela među građanima.
Podeljena mišljenja o rodno osetljivom jeziku
Jedna od najznačajnijih novina zakona je obaveza korišćenja rodno osetljivog jezika, koji podrazumeva upotrebu oblika reči koji jasno ističu rod osobe na koju se odnose.
Dok zagovornici smatraju da ovaj jezik doprinosi smanjenju rodne diskriminacije i povećanju vidljivosti žena i drugih rodnih identiteta, kritičari tvrde da on nepotrebno komplikuje svakodnevnu komunikaciju.
Prvi izazovi u praksi
Primena zakona već je pokazala izazove. Najsvežiji primer dolazi sa muzičkog takmičenja "Zvezde Granda".
Pobednica takmičenja za sezonu 2023/2024, Šejla Zonić, našla se u središtu kontroverze kada je na nagradnoj statui pisalo "pobednik" umesto "pobednica".
Ovaj slučaj jasno ilustruje raskorak između zakonskih regulativa i stvarne primene rodno osetljivog jezika.
Šejla Zonić: Pobednik ili pobednica?
Šejlu smo kontaktirali da bismo saznali njen stav o ovoj situaciji, a pobednica je istakla da je za nju suština u činu pobede.
- Naravno da sam primetila, čak su mi i prisutne medijske ekipe tražile da se fotografišem tako da se vidi taj natpis. Nema zašto da mi smeta, pobednik je pobednik i ja ne razmišljam uopšte na taj način, to je već neka feministička strana priče, a ja nisam u tom fazonu - priznaje Šejla Zonić za portal Srbija Danas.
Pred izazovima primene zakona
Primena Zakona o rodnoj ravnopravnosti, posebno kada je u pitanju rodno osetljiv jezik, zahtevaće vreme i prilagođavanje.
Institucije, organizacije i pojedinci moraju raditi zajedno kako bi osigurali da zakon ne ostane samo mrtvo slovo na papiru, već da zaista doprinese rodnoj ravnopravnosti u svakodnevnom životu.
Budućnost rodno osetljivog jezika
Eksperti predviđaju nastavak debate o rodno osetljivom jeziku, posebno u kontekstu njegove primene u različitim sektorima društva.
Sa stupanjem na snagu Zakona o rodnoj ravnopravnosti, predstoji period prilagođavanja i edukacije, ali i verovatno daljih debata.
Međutim, krajnji cilj ostaje isti - unapređenje rodne ravnopravnosti i osiguranje da svaki pojedinac bude priznat i poštovan, bez obzira na rod.