Imate psa, ali vas ne šljivi ni dva posto? Evo šta i kako
Ako psa nagrađujemo, potrebno je da to uvek prethodi ponašanju koje želimo da podstaknemo - suština je pozitivne motivacije zahvaljujući kojoj dobijamo vaspitanog i poslušnog ljubimca.
Među brojnim tehnikama treninga i vaspitanja psa dozvoljene su samo tehnike pozitivne motivacije. U radu sa psima i drugim životinjama one su i jedino naučno opravdane. Usmeravaju na ono što želimo da životinja radi, nikako suprotno. Akcenat se stavlja na učenje psa o tome šta je u datom trenutku prikladno da manifestuje, uz nagrađivanje za svako željeno ponašanje. Na taj način postižemo da se neželjeno ponašanje samo od sebe gasi, jer ne donosi pohvale i nagradu.
Tehnike kažnjavanja pokazale su se kontraproduktivnim, jer je ustanovljeno da na taj način životinja ne uči, već samo - preživljava. Ona zapravo samo nastoji da pobegne od neprijatnog stimulansa. Ovom metodom životinji se gotovo neprekidno stavlja do znanja šta ne sme da radi i tako joj se spočitava da neprekidno radi pogrešne stvari, bez jasnog uputstva šta je dobro postupanje.
ČUVAJTE SE: Kako da znate da vaša mačka planira da vas ubije? (FOTO)
O tehnikama vaspitanja psa, iako se o njima puno govori i piše, vlasnici pasa u Srbiji ne znaju dovoljno. Princip "batina je iz raja izašla" kod mnogih i dalje važi kao najbolji metod za odgoj pametnog i poslušnog ljubimca. Široko polje neznanja i nerazumevanja osnovnih i naučno dokazanih postulata odnosa čoveka i psa najčešće se objašnjava niskim nivoom edukacije ljudi, tradicionalno sklonih da nasleđuju i primenjuju stare i pogrešne tehnike, bez obzira na postojanje mnoštva novih tumačenja i preispitivanja.
Najporaznije je što svoje ljubimce na pogrešan način vaspitava i veliki broj mladih, relativno obrazovanih ljudi, kojima su sredstva informisanja više nego dostupna. Svoje pse, bez obzira na to, nedovoljno poznaju i sasvim logično s njima ne uspevaju da izgrade željeni odnos.
Da bi tehnike pozitivne motivacije imale efekta, nikad ne treba psu dati nagradu ako za to ne postoji konkretan povod, bez razlike da li je sam spontano uradio nešto dobro ili je to od njega zatraženo. Izuzetak su samo situacije kad stručno lice radi bihejvioralnu modifikaciju, pa se u tom slučaju primenjuju posebni principi. Opšte pravilo koje važi za sve druge slučajeve je jednostavno - ako psa nagrađujemo, potrebno je da to uvek prethodi ponašanju koje želimo da podstaknemo.