Da li patrijarh Pavle ispunjava uslove za kanonizaciju za svetitelja? Zvanično nije proglašen, a dobio je oreol u beogradskoj crkvi
Njegova svetost arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpski gospodin Pavle za mnoge je još za života bio svetac.
Patijarh srpski Pavle preminuo je pre 15 godina, a njegov lik i delo još uvek su živi među srpskim narodom, a mnogi ga, premda zvanično nije proglašen, smatraju svetiteljem.
Rođen je 11. septembra 1914. godine kao Gojko Stojčević u selu Kućanci. Zamonašio se u manastiru Blagoveštenju 1948. godine i dobio ime Pavle, prema apostolu Pavlu.
Znate li da je OVA FRESKA nastala za vreme života Svetog Save: Ovako je prvi srpski arhiepiskop zaista izgledao
Reformator albanske književnosti bio je Srbin: Zašto je Miloš Nikolić promenio ime i maternji jezik?
"Govorio je 11 stranih jezika, a narod nije znao da čita, imao je puno posla" Otvorena izložba "Dositejev dolazak u Beograd"
Za patrijarha Srpske pravoslavne crkve izabran je 1. decembra 1990. godine. Ustoličen je u Sabornoj crkvi u Beogradu. Ceremoniju je izvršilo 12 episkopa, 12 sveštenika i 13 đakona. Izbor je obavljen za života prethodnog patrijarha, Germana, zbog njegove dugotrajne teške bolesti.
Patrijarh Pavle je preminuo u Beogradu na Vojnomedicinskoj akademiji posle duže bolesti, u nedelju 15. novembra 2009. godine. Prema njegovoj želji, izraženoj u testamentu, sahranjen u manastiru Rakovica.
Nekanonizovani svetitelj patrijarh Pavle
Kada bi Srpska pravoslavna crkva napravila anketu sa pitanjem ko bi trebalo da bude njen sledeći svetitelj, jednoglasni odgovor verovatno bi glasio - patrijarh Pavle. Blaženopočivši poglavar Srpske pravoslavne crkve još za života stekao je epitet svetog čoveka među vernim narodom koji ga je nazivao svecem koji hoda, ali svetački oreol zvanično još nije dobio.
No, ova činjenica nije sprečila mnoge umetnike i freskoslikare da pokojnog patrijarha predstave kao svetitelja.
Patrijarh pavle dobio oreol u crkvi Svetog Marka
U oltaru crkve Svetog Marka u Beogradu oslikan je u mozaiku portret Svetog patrijarha Pavla.
Ovo je delo akademske slikarke i mozaičarke Jelice Durković.
U oltaru crkve Svetog Marka ispod Bogorodice Širšaja Nebes i Pričešća apostola, urađen je mozaik na kome se nalazi deset liturgičara. Pored Svetog Vasilija Velikog, Svetog Jovana Zlatoustog i drugih velikih liturgičara prikazan je i patrijarh Pavle.
Inače, preminuli patrijarh dobio je mnoštvo fresaka u hramovima Srpske pravoslavne crkve, poput one u Hravmu Svetog Vasilija u Leposaviću, Hrama Svetog velikomučenika Dimitrija u Kosovskoj Mitrovici i u crkvi Svete Trojice u Zasavici.
Kako se postaje svetitelj (pravila kanonizacije)?
- Potrebno je da ga projavi Bog;
- potrebno je da neko iz SPC da predlog Saboru;
- potrebno je da prođe minimum tri godine od smrti;
- potrebno je da osoba koja se kanonizuje bude prihvaćena u narodu i da nema negativnih konotacija u vezi s tom osobom;
- potrebno je da se prikupe određena dokumenta o njegovoj svetosti;
- potrebno je da se na njegovim moštima dešavaju iscelenja.
Proglašena najlepša stara srpska reč: Većina ljudi ne zna šta ona znači, a da li ste i vi među njima?
Srbija Danas