Glavobolja i MUČNINA! Jelena Đoković ne koristi PARFEME zbog ovih OPASNOSTI - Ima ALTERNATIVU koja NIKAKO ne sme da se stavlja DIREKTNO na KOŽU
Ipak, budite oprezni jer nije za svakoga!
Jelena Đoković poznata je po stavu o zdravoj ishrani, ekološkoj osvešćenosti što možemo videti i po njenim društvenim mrežama.
Jednom prilikom na Instagramu je otkrila da ne korisiti parfeme, ali da je pronašla alternativnu koja je za nju bolja.
- Zračiš baš pozitivnom energijom, vidi se da si dete u duši, spontano i uvek željno znanja. Pojavilo mi se pitanje, šta je sa industrijom parfema, jer i to svi volimo, još jedna tema za istraživanje - napisala je devojka koja prati Jelenu.
- Drago mi je da učimo zajedno! Ja odavno koristim esencijalna ulja, a ne parfeme, ali sjajno pitanje - odgovorila je Jelena Đoković.
Esencijalna ulja se sve češće koriste kao zamena za toaletne vode i parfeme, a hvale ih zato što sadrže samo prirodne supstance. Neki čak uspevaju i da naprave svoju mešavinu, za lični pečat. Romantične duše mogu da isprobaju jasmin, lavandu, ružu ili ilang ilang, pa da vide šta im najbolje odgovara. Za one koji vole mirise prirode, idealna su ulja sandalovine i drveta kedra. Ljubitelji citrusa zaljubiće se u miris bergamota, a i karanfilić predivno miriše.
Međutim, treba da znate da ova ulja ne bi valjalo da koristite direktno na koži, već da esenciju rastvorite u nekom "nosaču" kao što su kokosovo ili jojobino ulje. A ulje ruzmarina i limunove trave "zaobiđite" u širokom luku, jer mogu da izazovu neprijatne reakcije, naročito na osetljivoj koži.
I još jedan detalj - njihovo trajanje je mnogo kraće od parfema, pa se spremite da esencijalna ulja često obnavljate na koži.
Korištenje parfema može imati nekoliko potencijalno štetnih efekata na zdravlje, kako za osobu koja nosi parfem, tako i za ljude oko njih, iz nekoliko razloga:
Sastojci: Mnogi parfemi sadrže hemikalije koje mogu izazvati alergijske reakcije kod osoba osetljivih na određene mirise ili sastojke. Ove reakcije mogu uključivati iritaciju kože, glavobolje, mučninu ili druge simptome.
Toksičnost: Neki sastojci parfema mogu biti toksični ili kancerogeni. Mnoge komercijalne parfeme sadrže sintetičke hemikalije koje mogu imati dugoročne štetne efekte na zdravlje, uključujući poremećaje hormona ili probleme sa disanjem.
Alergeni: Mirisne komponente u parfemima mogu biti alergeni za neke ljude, izazivajući alergijske reakcije kao što su kijanje, svrab ili osip.
Problemi sa disanjem: Mirisni aerosoli iz parfema mogu iritirati dišne puteve, posebno kod osoba koje imaju astmu ili druge respiratorne probleme.