DA, DOBRO STE PROČITALI! Plišana igračka: Evo ZAŠTO je veoma važna za RAZVOJ deteta!
Svi smo imali barem jednu tokom odrastanja.
Svi smo mi tokom odrastanja imali svoju omiljenu plišanu igračku od koje bismo se retko odvajali. Nije nam smetalo ni kada više možda ne bi bila u reprezentativnom stanju. Bio je to naš prijatelj, naša uteha, ali i naše sredstvo upoznavanja sveta.
NE SHVATAJTE OVU ULOGU OLAKO! 7 najčešćih grešaka koje VENČANE KUME prave!
NJEN VEŠ JE BLISTAV: Ona je EKSPERT u DOMAĆINSTVU i odlučila je da OTKRIJE svoje trikove!
Igračke su u razdoblju detinjstva značajno važan deo odrastanja, a o tome zašto deca kao svoju omiljenu igračku biraju upravo plišane i kako oni mogu uticati na razvoj dece.
Igra je neizostavni deo detinjstva, a igračke sa kojima se deca igraju imaju brojne funkcije: od razvoja motorike, osećaja, zapažanja, podsticanja razvoja socijalnih veština, razvoja mašte, empatije, improvizacije, inteligencije, konstruktivnosti. Međutim, upotrebe li se na pogrešan način, takođe mogu podsticati razvoj agresivnosti, destruktivnosti i dominacije..
Posebna veza deteta i plišane igračke
I dok je vrlo važno da se dete igra i didaktičkim igračkama, posebno mesto u životima dece ipak zauzimaju plišane igračke. To su igračke kojima se dete ne može povrediti pa se vrlo često i veže za njih.
Često se može videti kako mala deca razgovaraju s igračkama, ponekad i govore u njihovo ime. Pomažu im da se osećaju sigurnijima. Plišana igračka za dete ima simboličko značenje i treba poštovati odnos koji je izgradilo s igračkom, ne pokušavajući je pritom zameniti "lepšim" ili "boljim" predmetom.
Učenje uz pomoć medvedića
AJOOJ BOŽE, POJELA JE SVOJU POSTELJICU! Svetski model ponovo ŠOKIRA javnost svojim postupcima!
U srećnim porodicama važe ovih 12 pravila! Nije teško pratiti ih...
Osim što imaju simboličko značenje, plišane igračke i roditeljima mogu biti svojevrsna pomoć u odgoju. Naime, upravo se uz pomoć detetove najdraže plišane igračke razvijaju jezične i socijalne veštine. Primera radi, kada dete u igri razgovara s medvedićem ili drugom plišanom igračkom, nesvesno podstiče razvoj svojih jezičnih veština. Komunicira s igračkom, govori i u njeno ime, vodi dijalog i pritom sluša vlastiti glas.
Plišana igračka može poslužiti i kao model učenja socijalnih veština i obaveza.
Plišana igračka će se pre ili kasnije uprljati. Tada je treba oprati, a tu situaciju možete iskoristiti naglašavajući važnost lične higijene. Detetu možete reći: "Vidiš, i medi je potrebno kupanje kako bi bio lepši i zdraviji, kao i ti."
Jednako tako plišana igračka može pomoći i prilikom hranjenja pa je preporučljivo staviti je za sto pa joj pripremiti tanjir i pribor kako bi dete, posebno ako odbija hranu, lakše savladalo jedenje hrane koja mu nije najomiljenija, ali je potrebna za njegov zdravi razvoj.
PRELEPO: Ono što su Nikolija i njena ćerkica napravile, ostaće zauvek! (FOTO)
Prelazni objekat
Vrlo često deca svoju igračku nose svuda sa sobom, a kako kažu psiholozi, to im nipošto ne treba braniti, posebno ne prilikom odlaska u vrtić. Naime, plišana igračka predstavlja korak u samostalnost deteta.
Plišane igračke često su od presudne važnosti prilikom odvajanja od roditelja, bilo da je reč o odlasku u vrtić ili samo na čuvanje kod nekog člana porodice. Predstavljaju nekog bliskog, nekog s kime je dete povezano na sasvim poseban način. Nikako im ne treba braniti da ih nose sa sobom. Svakako, da kad uz sebe imaju svog plišanog prijatelja, da će im biti mnogo lakše. Naime, igračka je tzv. prelazni objekat, s njom se dete povezuje na poseban način, pruža mu utehu i neku vrstu sigurnosti.