DANAS je PETAK 13. i za mnoge BAKSUZAN dan, a evo šta o tome misli PRAVOSLAVNI TEOLOG! Otkrio koja su sve sujeverja ČIST GREH
Sujeverje je poslednja stvar koju bi istinski vernik i poštovalac boga smeo da praktikuje i ima u mislima, tvrdi eminentni profesor Ruske bogoslovske akademije.
Praznoverje je izdržljivo, a neka od njih traju vekovima, iako su se inicijalni razlozi zbog njih već počeli zaboravljati. Isto vredi i za jednu specifičnu kombinaciju dana i datuma - petak 13, koji pada baš na današnji dan.
POVIŠEN CRP U KRVI može da ukaže na razna oboljenja - Obratite pažnju i odmah REAGUJTE u ovom slučaju
MAJKA I ĆERKA SU OVAKO OBUČENE IZBAČENE IZ PRODAVNICE: Čim su ih ugledali, rekli im da izađu napolje (FOTO)
Veruje se kako je sve počelo s pričom iz Biblije o Poslednjoj večeri. Naime, na istoj je bilo ukupno 13 osoba - Isus Hrist i njegovih 12 učenika. Broj 13 se stoga veže uz jednog od prisutnih, izdajnika, a to je bio Juda Iskariotski koji je Isusa prodao Farisejima za svega 30 srebrnjaka.
Pored ovog postoje i brojna druga sujeverja u koje naš narod veruje - Crna mačka, prazna kofa, broj 13....
O tome u čemu se krije koren žilavosti sujeverja, zašto ljudi tako često dospevaju u njihovu vlast i kako prevazići strah od obeležja, uroka i ostalog, razgovarali smo s profesorom Moskovske bogoslovske akademije - Aleksejem Iljičem Osipovom, piše portal Pravoslavie.ru.
– Reč «sujeverje» se sreće u mnogim jezicima. Između ostalog, u grčkom postoji pojam – «meteotis», koji se na slovenski i na ruski jezik prevodi upravo kao sujeverje. U grčkom znači praznina, privid i glupost. I u jevrejskom jeziku postoji reč sa sličnim značenjem: «dim, para koja se lako rasejava, ništa ne znači, nema suštine», kao i «glupost i obmana». Čini mi se da nam ovi jezici: grčki i jevrejski – pošto su to jezici Svetog Pisma i upravo o sujeti se govori u Svetom Pismu – veoma dobro prenose suštinu ove pojave – sujeverja. Po svom sadržaju to je izvesna praznina i glupost. A ako je reč o jevrejskom jeziku, onda je čak i prevara. U ovom slučaju – samoobmana. Eto šta je sujeverje.
Sujetno je ništavno, ništavilo, praznina, ono čega zapravo nema. A čovek tome pridaje značaj kao nečemu što zaista postoji i usled toga pada u obmanu, u samoobmanu i logično, nanosi sebi štetu, pada u zabludu. Eto šta je sujevereje: vera u sujetne, ništavne stvari koje zapravo nemaju nikakav značaj i suštinu.
– Zašto se sujeverje naziva grehom? Da li je to takođe strast? –
Evo o čemu se tu radi. Šta je greh? Greh (o, sad ću dati definiciju!) je ono što šteti čoveku. Evo, na primer, sad ću uzeti i iseći sebi prst – to će biti greh. Ili ću se ubosti iglom – to će biti greh. Greh je sve ono što šteti čoveku. A zamislite sujeverje: evo, počinjem da verujem da mi je crna mačka prešla put i sad se ne zna šta će sa mnom biti, ili sam naišao na nekoga ko nosi praznu kofu... Čovek se rastroji, ne zna šta da radi, zbog toga se remeti sav njegov normalan život – upravo zato je to greh. A postoje različite vrste sujeverja. Jedan volgogradski lažni starac je govorio: «Ako krsteći se ne dodirnete svojom rukom levo rame, treba odozgo, odozgo! – on će ostati da sedi tamo i šaputaće vam na levo uho.» Ili zamislite da u crkvi predajete nešto preko levog ramena – mnogi čak ustuknu – i to se dešava!