ДАНАС је ПЕТАК 13. и за многе БАКСУЗАН дан, а ево шта о томе мисли ПРАВОСЛАВНИ ТЕОЛОГ! Открио која су све сујеверја ЧИСТ ГРЕХ
Сујеверје је последња ствар коју би истински верник и поштовалац бога смео да практикује и има у мислима, тврди еминентни професор Руске богословске академије.
Празноверје је издржљиво, а нека од њих трају вековима, иако су се иницијални разлози због њих већ почели заборављати. Исто вреди и за једну специфичну комбинацију дана и датума - петак 13, који пада баш на данашњи дан.
ПОВИШЕН ЦРП У КРВИ може да укаже на разна обољења - Обратите пажњу и одмах РЕАГУЈТЕ у овом случају
МАЈКА И ЋЕРКА СУ ОВАКО ОБУЧЕНЕ ИЗБАЧЕНЕ ИЗ ПРОДАВНИЦЕ: Чим су их угледали, рекли им да изађу напоље (ФОТО)
Верује се како је све почело с причом из Библије о Последњој вечери. Наиме, на истој је било укупно 13 особа - Исус Христ и његових 12 ученика. Број 13 се стога веже уз једног од присутних, издајника, а то је био Јуда Искариотски који је Исуса продао Фарисејима за свега 30 сребрњака.
Поред овог постоје и бројна друга сујеверја у које наш народ верује - Црна мачка, празна кофа, број 13....
О томе у чему се крије корен жилавости сујеверја, зашто људи тако често доспевају у њихову власт и како превазићи страх од обележја, урока и осталог, разговарали смо с професором Московске богословске академије - Алексејем Иљичем Осиповом, пише портал Православие.ру.
– Реч «сујеверје» се среће у многим језицима. Између осталог, у грчком постоји појам – «метеотис», који се на словенски и на руски језик преводи управо као сујеверје. У грчком значи празнина, привид и глупост. И у јеврејском језику постоји реч са сличним значењем: «дим, пара која се лако расејава, ништа не значи, нема суштине», као и «глупост и обмана». Чини ми се да нам ови језици: грчки и јеврејски – пошто су то језици Светог Писма и управо о сујети се говори у Светом Писму – веома добро преносе суштину ове појаве – сујеверја. По свом садржају то је извесна празнина и глупост. А ако је реч о јеврејском језику, онда је чак и превара. У овом случају – самообмана. Ето шта је сујеверје.
Сујетно је ништавно, ништавило, празнина, оно чега заправо нема. А човек томе придаје значај као нечему што заиста постоји и услед тога пада у обману, у самообману и логично, наноси себи штету, пада у заблуду. Ето шта је сујевереје: вера у сујетне, ништавне ствари које заправо немају никакав значај и суштину.
– Зашто се сујеверје назива грехом? Да ли је то такође страст? –
Ево о чему се ту ради. Шта је грех? Грех (о, сад ћу дати дефиницију!) је оно што штети човеку. Ево, на пример, сад ћу узети и исећи себи прст – то ће бити грех. Или ћу се убости иглом – то ће бити грех. Грех је све оно што штети човеку. А замислите сујеверје: ево, почињем да верујем да ми је црна мачка прешла пут и сад се не зна шта ће са мном бити, или сам наишао на некога ко носи празну кофу... Човек се растроји, не зна шта да ради, због тога се ремети сав његов нормалан живот – управо зато је то грех. А постоје различите врсте сујеверја. Један волгоградски лажни старац је говорио: «Ако крстећи се не додирнете својом руком лево раме, треба одозго, одозго! – он ће остати да седи тамо и шапутаће вам на лево ухо.» Или замислите да у цркви предајете нешто преко левог рамена – многи чак устукну – и то се дешава!