Društvenim mrežama se širi BITAN APEL - ako vidite MRTVOG JEŽA ovo NIKAKO nemojte da radite, budite OPREZNI
U gradskim parkovima, dvorištima i baštama ovih dana biste mogli da zateknete neprijatnu scenu - ježa toliko usnulog da se čini kao da je mrtav.
Društvenim mrežama kruži bitan apel i molba svima koji ovih dana naiđu na ježa koji im se čini mrtav. Moguće je, pišu, da je životinja živa, ali je u hibernaciji i treba joj naša pomoć. To nije često, ali je ipak moguće.
Sutra je Mitrovdan, 5. NAJVEĆA SRPSKA SLAVA - Evo zašto je bitno da imate buket BOSILJKA, jedan običaj je posebno važan VEČERAS
Od sutra nastupa NAJPOVOLJNIJI period za LJUBAV ove godine - Astrolog otkriva kako da pronađete SRODNU DUŠU, dobijete ponudu za brak
- Novembar je, sezona hibernacije ježa. Ako pronađete "mrtvog" ježa, nemojte ga zakopati, niti bacati u smeće...
Neki mogu doći u vaše dvorište tražeći sigurnost i toplinu za zimski san, neki su toliko umorni od potrage da završe spavajući na čudnim mestima poput ulice ili pločnika. Tokom zimskog sna, otkucaji srca i opšti rad tela lagano usporavaju kako bi sačuvali energiju, što može zbuniti osobu da jež mrtav. - piše u objavi na profilu Žanete Penge.
U slučaju da vidite "zaspalog" ježa, navodi se u objavi, pobrinite se da je na sigurnom, toplom mestu gde može da ostane narednih pet meseci.
Kako hibernacija funkcioniše?
Metabolizam životinje koja hibernira se usporava i temperatura joj opada, u nekim slučajevima čak i ispod tačke smrzavanja. Tako na primer, vevericama može pasti na -2°C.
Disanje se takođe usporava. Kod slepih miševa, ritam otkucaja srca može pasti sa 400 na samo 11 otkucaja u minuti! Neke hladnokrvne životinje, poput nekih vrsta žaba, proizvode prirodni antifriz da bi preživele smrzavanje.
Životinje takođe prestaju da jedu i u mnogim slučajevima prestaju da izlučuju. Sve se ovo dešava kako bi životinja trošila manje energije.
Hibernacija je raznovrsnija nego što mislite. Mnoge životinje hiberniraju u jazbini cele zime, ali neke životinje hiberniraju leti. Neke ribe mogu hibernirati u vodootpornoj ovojnici sluzi, ako im jezero presuši. Određene ptice i slepi miševi ulaze u svojevrsnu dnevnu hibernaciju koja se naziva torpor.
Da li je hibernacija zapravo samo duga dremka?
Postoji velika razlika između hibernacije i spavanja. Tokom hibernacije, životinje ne samo da spavaju, već su podvrgnute fiziološkim promenama koje mogu biti vrlo drastične. Najznačajniji element hibernacije je pad telesne temperature, ponekad i do 17°C! Vitalne funkcije hibernirajuće životinje se veoma razlikuju od onih kod budne životinje.