Kada tačno prestaje POST - Saznajte da li smete da JEDETE mrsno u PONOĆ, ili treba da pričekate sa tim
Badnji dan je poslednji dan pred Božić. Naziv potiče od staroslovenske reči "bdjeti", što znači biti budan. Tako Badnje veče predstavlja ono veče koje treba da bdimo i ukažemo poštovanje i pozdravimo rođenje Bogomladenca.
Još od malih nogu, stariji nas uče da je sasvim u redu da omnrsimo posle ponoći, i željno iščekujemo da jedemo meso i slatkiše. Ali, da li je to podržano od strane crkve i sveštenstva, saznajte u daljem tekstu.
DEŠAVA SE - Saznajte da li će vas stići KAZNA ako se OMRSITE, evo šta CRKVA misli o tome
Ne spavajte, dok Badnjak ne pregori, to nosi SMRT - Evo šta nikako ne smete RADITI na Badnji dan i Božić, ne jedite PILETINU
- Oni koji poste, treba da se pričeste, a to mogu tek posle Božićne liturgije, koja je ujutru, na Božić. Dakle, ne smeju mrsiti pre toga. Ni vode se smeju piti - kaže za Telegraf jerej Uroš Nišavić.
Vernici dakle tek na Božić, posle liturgije, smeju da se omrse. Jerej Nišavić ističe važnost prisustva vernika na liturgiji. I dodaje da je svaki pravoslavni hrišćanin u obavezi da posti.
Prema njegovim rečima, ima nekih običaja koje građani više vezuju za običaje, a manje za veru, što je pogrešno, a post je među njima.
Veruje se da je na Badnji dan obavezno vraćanje pozajmljenih stvari jer, u protivnom, neće biti vraćene čitave godine. Najvažniji ritual za Badnji dan je sečenje badnjaka i njegovo unošenje u kuću.
Na Badnje veče trpeza je posna, ali bogata i prethodi joj četrdesetodnevni post. Treba da obiluje jelom i pićem da bi i Nova godina bila rodna i puna izobilja. Nekim jelima se pridavao poseban, magijski značaj, a ona se smatraju i obaveznim: med, beli luk, pasulj, kupus, riba, voće - orasi, lešnici, jabuke, suve šljive, suve kajsije.