U subotu su ZADUŠNICE: Nemojte da se "ZAMERITI BOGU" i navučete DEMONE na duše umrlih - ovo su NAJSTROŽE ZABRANJENI "OBIČAJI"
Mnogi vernici smatraju da ovim gestovima čine dobro za upokojene, ali ustvari praktikuju štetne paganske rituale
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u subotu, 7. oktobra obeležavaju Miholjske zadušnice.
Zadušnice uvek padaju u subotu jer je Isus Hristos taj dan, uoči vaskrsenja, u nedelju, proveo upokojen. To je dan kada pravoslavni vernici obilaze grobove najmilijih, daju pomene i pale sveće. Sećajući se svojih pokojnih predaka, hrišćanski vernici se na ovaj dan mole Bogu za oprost grehova i za svoje pretke.
U petak je dan ČUDA I MILOSTI BOŽJE, slavimo začeće Svetog Jovana Krstitelja: Evo kome će toga dana BOG ispuniti VELIKU ŽELJU
"Neznalice prave DEPONIJU OD GROBA": Sveštenik Dalibor otkriva NAJBIZARNIJA SUJEVERJA vezana za POGREBE, posebno osuđuje onaj vezan za PARE
Srpska pravoslavna crkva u toku godine obeležava jesenje ili Miholjske zadušnice, zatim letnje Duhovske, prolećne uoči Velikog posta i i zimske koje se zovu još i Mitrovske.
Na Zadušnice se u crkama služi parastos na kojem sveštenik vinom preliva žito, a posle službe se obilaze grobovi najbližih, gde se upali sveća i čita molitva. Ko ne može najmilijima da ode na grob, sveću zapali u crkvi.
Ove tri stvari koje se nose imaju moćnu simboliku. Žito podseća da zrno "tek kad umre rod donosi", kako je - po predanju - govorio Isus Hrist. Crno vino, kojim sveštenik preliva žito, označava Božje milosrđe kojim se zaceljuju rane greha. Sveća je simbol svetlosti Hristove.
Među vernicima je međutim zavladalo mnogo "običaja" koji se smatraju pravoslavnim, a prema svedočenju sveštenih lica predstavljaju čisto sujeverje. Jedan od takvih je i iznošenje hrane na groblje, posebno u vreme Zadušnica kada je uobičajno da se pravi svojevrsna "gozba" na grobovima pokojnika.
Koliko je ovo pogrešno svedoče mnogi sveštenici, ali je najiscrpnije obrazloženje dato od strane Istorijskog društva Tedul koje je osnovala pravoslavna omladina iz Srbije i dijaspore. Oni pomenuti običaj smatraju paganskim i zato apeluju da se hrana ne iznosi na groblje.
- Iznošenje hrane na groblje je paganski običaj kojim se čini velika šteta dušama umrlih, a sebi samo navlače dodatni gresi. Takođe - greh je pomene davati u kafanama, navode iz Društva i dodaju:
- U slavu Božju, a na korist svojih milih i umrlih treba činiti bogougodna dela, a ne dela koja svet opravdava. U pojedinim krajevima, naročito na jugu Srbije i jugo-istoku zadržao se ovaj pogubni običaj pravljenja piknika na groblju u zadušne dane. A za pokoj duša umrlih i njihovo jedino okrepljenje jeste - molitva. Mnogi, pak, da se ne zamere rodbini i ne izazovu podozrenje komšija - i dalje praktikuju nebogougodne običaje - navlačeći time samo probleme dušama umrlih, kažu i dodaju da je mnogo opasnije "zameriti se Bogu":
- Kome je strašnije zameriti se: Bogu ili ljudima? Osim toga, umrli za sebe ništa više ne mogu da učine - zavise od naše milosti - i nema strašnijeg greha nego učiniti delo zbog kojih će još više ispaštati duše umrlih; delo poput iznošenja hrane na groblje - delo, koje demoni koriste da se narugaju dušama umrlih i muče ih.
- Umesto toga, učinite bogougodno delo i pomozite dušama onih koji više sebi ne mogu pomoći - tako što ćete pozvati sveštenika da pročita molitvu na grobu ili u Crkvi, dati imena da se pominju na Proskomidiji, a na groblje ponesite samo osveštane sveće, vino i žito, da to sveštenik prinese Bogu kao žrtvu za umrle, za njihovu 'vječnuju pamjat'. Možda to Vama deluje kao malo delo - ali Bog ne gleda na veličinu dela, nego na veličinu ljubavi s kojom se delo čini.)
Oni napominju da je tada najvažnije sledeće:
- Pravoslavni hrišćani obeležavaju Miholjske zadušnice i, prema tradiciji, treba obići grobove, prislužiti sveće i u hramovima dati pomene svojim preminulim precima.
- Vernici na taj dan upućuju molitve Bogu za milost prema upokojenima i oproštaj grehova.
U Crkvi se na Zadušnice pominju i reči Svetog Jovana Zlatoustog, jednog od najvećih bogoslova:
"Pomozite pokojnima i pominjite ih. Ne oklevajte, dakle, da pomognete onima koji su otišli i prinesite vaše molitve za njih!"
Na Zadušnice se u crkvama služi Sveta liturgija i parastos na kojem sveštenik vinom preliva žito, a posle službe se ide do grobova pokojnika. Na grobovima se prislužuju sveće, a sveštenici obavljaju pojedinačne parastose i čitaju molitve za preminule.