Sutra slavimo "KOKOŠIJI BOŽIĆ" i Ignjatija Bogonosca - Obavezno povucite decu za uvo, ove stvari se STROGO izbegavaju
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra slave Svetog Ignjatija Bogonosca, "koji je stalno u srcu i na usnama nosio ime Boga živoga" a koga je "kao malog, Isus držao na rukama". Ovo je prva slava u novoj godini, a sutrašnji dan se još zove i Kokošinji dan ili Kokošiji Božić
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra obeležavaju praznik posvećen hrišćanskom svetitelju Ignjatiju Bogonoscu poznatom i kao Ignjatije Antiohijski.
Prema predanju vezanom za ovu slavu u Srba, Gospod je, podučavajući svoje učenike smernosti, uzeo jedno dete i rekao: "Ko se ponizi kao dete ovo, onaj je najveći u Carstvu nebeskom".
To dete bio je Ignjatije. Kada je odrastao, bio je učenik Svetog Jovana Bogoslova, a kasnije episkop u Antiohiji, gde je prvi uveo antifonski način pojanja u crkvi. To je pojanje za dve pevnice tako da kad na jednoj strani pojanje prestane, na drugoj počinje, a ovaj se način pojanja Svetom Ignjatiju čudotvorno otkrio.
Evo kakav stav NAŠA CRKVA ima o SUROGAT MAJČINSTVU - I da, moguće je KRSTITI dete, ali samo ako RODITELJI i SUROGAT učine OVO
Kako da vas BOG bolje čuje - Ispravno se molite, NIJE SVEJEDNO kako to radite, evo na šta treba da obratite PAŽNJU
U to vreme je car Trajan, prolazeći kroz Antiohiju u ratnom pohodu protiv Persije, čuo za Svetog Ignjatija i pokušao da ga savetima i pretnjama, čak ponudom senatorske titule, okrene od vere. Kad nije uspeo, naredio je da ga okovanog pošalju u Rim i bace u arenu pred zveri.
Teški put od Antiohije do Rima svetitelj je proveo u molitvi i želji da strada za Gospoda. Lavovi su ga rastrgli u rimskoj areni 106. godine.
Od svetitelja i mučenika ostalo je samo njegovo srce ispunjeno ljubavlju za Gospoda Isusa Hrista.
Prema običajima kod Srba, na sutrašnji dan se ponegde mesi kolač i deli deci, ali ih prvo povuku za uvo da što više porastu u novoj godini.
Neki ovaj dan nazivaju i Kokošinji dan ili Kokošiji Božić. U narodu se obavlja niz radnji i običaja, radi zaštite kućnog imetka i pernate živine. Domaćice danas na poseban način hrane živinu - u krug, načinjen od položenog konopca, baca se specijalno spremljeno žito.