Ovo ni ne liči na KUĆU - Evo kako kvarite svoj životni prostor greškama koje vam ne bi pale na pamet, KATASTROFA po rečima stručnjaka
Prateći ove savete, možete stvoriti prostor koji je u skladu sa vašim potrebama i stilom, bez prekomernih grešaka koje mogu učiniti prostor pretrpanim ili bez lične note.
Iako ponekad želimo da napravimo nešto lepo i elegantno, rezultat može biti potpuno suprotan, jer lako upadnemo u stilske zamke. Evo kako možete urediti svoj dom da bude lep i savršeno sređen, bez rizika od grešaka.
Prema britanskoj dizajnerki enterijera Moli Vudvard Mur, postoje brojni faktori koji mogu da pretvore vaš dom iz sna u dizajnerski debakl. Međutim, ona je otkrila i kako da se rešimo tih grešaka i obezbedimo da naš dom zaista bude fantastičan, a da pri tome ne trošimo mnogo novca
Preterana upotreba dizajnerskih koncepata Moli objašnjava da primena dizajnerskog koncepta može da pomogne u stvaranju ravnoteže, ali preopterećenje prostora može izazvati haos. Mnoge teme su postale previše popularne, pa ih je bolje izbegavati.
Jedan od stilova koji je postao previše zastupljen je glamurozna siva estetika sa baršunom, nameštajem sa ogledalima i sjajnim detaljima, koja lako prelazi granicu dobrog ukusa i postaje previše tematska. Za sofisticirani izgled, potrebno je umereno koristiti luksuzne elemente, a sjajnu površinu izbalansirati sa mat teksturama.
Takođe, izbegavajte doslovna tumačenja tema, poput preterane upotrebe „morske“ estetike.
Umesto toga, možete koristiti svetle boje, prirodne teksture i suptilne naglaske u obliku ratana, drvenih detalja i bele posteljine.
Nepravilno odabrano osvetljenje
Osvetljenje je ključno za stvaranje prijatnog ambijenta u prostoru. Ako zanemarite način na koji osvetljavate prostor, čak i najlepše dizajnirani enterijeri mogu delovati hladno ili neugodno. Za postizanje prijatnog ugođaja, važno je koristiti različite izvore svetlosti.
Dodavanje radne rasvete za specifične aktivnosti, poput lampe za čitanje, zajedno sa dekorativnim svetlima kao što su zidne lampe ili svetla za slike, stvoriće dubinu i interes.
Takođe, dodavanje svetiljki ili sveća stvara toplu, treptajuću svetlost koja unosi prijatnu
atmosferu.
Veštačke biljke
Iako umetničke biljke mogu biti zgodne zbog manjeg održavanja, često deluju plastično i uočljivo, što može uticati na doživljaj prostora. Umesto umetničkih biljaka, bolje je koristiti biljke koje je lako održavati, poput sukulenata, ili suve cveće koje unosi prirodu u prostor.
Generički dekor
Generički ukrasni predmeti, poput masovno proizvedenih umetničkih dela ili citata, često ostavljaju prostor bez duše. Takvi predmeti mogu da daju vašem domu utisak izložbenog prostora, a ne pravog doma. Bolje je investirati u unikatne i kvalitetne predmete koji imaju lično značenje, umesto u masovnu proizvodnju.
Ignorisanje proporcija
Važno je obratiti pažnju na proporcije u prostoru kako bi se postigla ravnoteža. Nameštaj koji je previše mali ili prevelik može učiniti prostor nefunkcionalnim i vizuelno nelagodnim. U prostranim prostorima, previše mali nameštaj može učiniti prostor praznim, dok preveliki komadi mogu prostor učiniti pretrpanim i skučenim. U malim sobama, razmislite o izboru modularnog nameštaja ili vertikalnih rešenja, poput polica na zidovima, kako biste iskoristili prostor na najbolji način.
Prateći ove savete, možete stvoriti prostor koji je u skladu sa vašim potrebama i stilom, bez prekomernih grešaka koje mogu učiniti prostor pretrpanim ili bez lične note.