SNEG SAMO ŠTO NIJE STIGAO U BEOGRAD! Ako imate OVAKVE PROZORE, teško će položiti ispit prvih PADAVINA - ovako popravite situaciju
Kako najavljuju meteorolozi, ovih dana bi trebalo da u skoro celoj Srbiji padne sneg. Pored dosadnih jesenjih kiša, prvi sneg i prvi debeli minus predstavljaju i prvi pravi test za izdržljivost za naše prozore, odnosno proveru da li će letos popravljana stolarija uspeti dovoljno dobro da dihtuje da spreči prodor hladnoće i vlage u naše sobe i druge prostorije.
Nažalost, u mnogim našim domaćinstvima prozori u potkrovlju neće sa uspehom položiti ovaj test, a naročito ne u onim kućama i stanovima gde prozori nisu menjani decenijama. To znači da nas čeka još jedna duga i hladna zima, nakon koje sledi borba sa nezdravom vlagom i plesnima čiji miris će se, ako pod hitno ne preduzmemo nešto, u vazduhu i zidovima osećati mesecima.
Kako stručnjaci savetuju, svako ko ima krovne prozore starije od 20 godina, trebalo bi da ih zameni, jer njihova uveliko zastarela tehnologija nije više u stanju da izdrži zub vremena, tako da će pre ili kasnije oni “popustiti” i prestati da služe svojoj svrsi. A to najčešće ne podrazumeva samo smanjenu energetsku efikasnost i više račune za grejanje i struju, već i uništene zidove, parket, tepije i, u najgorem slučaju, svakodnevno preskakanje lavora. A o prozorima večito zamagljenim od kondenzacije da i ne govorimo.
Tradicija duga DVA VEKA: Kićenje jelke ima POSEBNO ZNAČENJE koje će vas oduševiti
HITNO upozorenje za ŽENE koje su PRELEŽALE KORONU: Naučnici upozoravaju na SMRTONOSNE NUSPOJAVE - idite na pregled!
Takođe, umesto da samo zamenite prozor, možete da probate sa ovim savetima za održavanje i pripremu pred prvi sneg.
1. Održavanje drveta
Drvo je premazano zaštitnim i završnim slojem u fabrici i može da se čisti običnim sredstvima za čišćenje u domaćinstvu. Mora da se prefarba najmanje na svake četiri godine i kad god je potrebno (dodatno).
Prozori izloženi jakoj toploti, jakoj sunčevoj svetlosti i/ili posebno visokom nivou vlage (npr. u kuhinji ili kupatilu) moraju da se premažu najmanje na svake dve godine.
Održavanje površine: Skinite površinski sloj (lak ili boju). Postarajte se da površina bude čista i suva i nanesite osnovnu boju na drvo. Kada se osuši, nanesite sloj akrilnog laka/boje na vodenoj bazi (uvek se pridržavajte uputstava proizvođača).
Kada tretirate drvo, važno je da pokrijete zaptivne gume da biste sprečili da se lak/boja preliju na njih, jer će to ukrutiti/očvrsnuti zaptivne gume i narušiti njihov efekat.
2. Čišćenje stakla
Da biste očistili spoljno staklo, zarotirajte krilo za 180 stepeni. Krilo mora da se fiksira na mestu povlačenjem reze za fiksiranje u otvor zarežu u dnu bočnog rama. Ova bezbednosna funkcija oslobađa obe ruke za čišćenje.
Staklo očistite mekom, čistom krpom/jelenskom kožicom/neabrazivnim sunđero, koji ne ispušta vlakna, ili čistim brisačem za prozor koji nema metalne delove. Za čišćenje stakla obično je dovoljna čista voda. Možete da koristite i obična neabrazivna sredstva za čišćenje u domaćinstvu. Za čišćenje stakala je najbolja meka voda, pa u oblastima sa tvrdom vodom dodajte malu količinu deterdženta da biste omekšali vodu ili obrišite višak vode nakon čišćenja.
- Izbegavajte kontakt silikona sa staklom
- Ne koristite proizvode za čišćenje koji sadrže abrazivne čestice
- Ne koristite hemijske proizvode za čišćenje stakla
- Izbegavajte kontakt stakla sa oštrim ili abrazivnim predmetima uključujući nakit
- Nikada ne pokušavajte da očistite nečistoće na staklu, a da prvo ne nanesete vodu
- Ako se u blizini stakla nešto radi, zaštitite staklo čistim najlonom da biste sprečili prskanje ili prljanje agresivnim i abrazivnim jedinjenjima
3. Čišćenje filtera za vazduh
Filter za vazduh može da se skine i opere običnim sredstvima za čišćenje koja se koriste u domaćinstvu. Zarotirajte do kraja i fiksirajte prozor u položaju za čišćenje, a zatim skinite filter sadržača filtera.
4. Čišćenje opšivke
Jednom godišnje, trebalo bi uklanjati lišće i ostale nanose, oko i ispod opšivke oko prozora - kako bi se obezbedilo slobodno oticanje kišnice.
5. Sneg i led
U oblastima sa dužim hladnim periodima u kojima su snežne padavine obimne, na krovu mogu da se akumuliraju velike količine snega i leda pa krovni prozori mogu da budu prekriveni snegom i ledom duže vreme.
Kada temperatura poraste, prozor će često biti jedno od prvih mesta na kojima sneg i led počinju da se tope.
Važno je da se obezbedi da voda uvek može da se odliva sa krova i iz oluka oko njega.