OPREZ SA OSVEŠTANIM STVARIMA
SVEŠTENIK UPOZORAVA! Ovo nikako NE RADITI sa BROJANICOM kada pukne, činite VELIKI GREH
Otac iznenadio mnoge ovakvom praksom, nikako se ne sme bacati.
Verovatno ste se bar jednom našli u ovoj situaciji: brojanica koju ste dugo nosili pažljivo čuvali je pukla i sada ne znate šta da radite. Muči vas pomisao da treba da je bacite, ne znate da li smete da je takvu držite u domu.
Neki je bacaju u smeće, a neki se boje da je bace jer bi tako, prema verovanju, mogla da se navuče nesreća, zbog čega je čuvaju negde u kući. Ipak, običaji nalažu drugačije.
Kada osveštana ili neosveštana brojanica pukne treba je spaliti. Bacanje osveštanih stvari je greh, tako da se brojanice, kao i druge osveštane stvari isključivo spaljuju.
Mnogi vernici se pitaju da li prilikom spaljivanja treba da izgovaraju neku posebnu molitvu, evo šta sveštenik kaže o tome:
- Ne postoji molitva, koja bi se izgovarala pre spaljivanja dotrajalih brojanica, duhovskih venaca, vrbovih grančica ili prošlogodišnjeg badnjaka. Istina, to su sve vidljivi, materijalni oblici i sredstva pravoslavne pobožnosti, ali te stvari nemaju sakralnu vrednost, one se i ne osvećuju posebnim činom ili molitvama za dužu upotrebu.
- Brojanice, koje monasi upotrebljavaju pri Isusovoj molitvi, pri poklonima (metanijama) ili nekim drugim molivenim pravilima, imaju svoju praktičnu primenu. I oni, kad brojanice dotraju, kad se čvorovi 'izližu' i više se ne mogu prebrojavati, ih jednostavno zakopaju u zemlju ili spale, kao što se to ranije činilo i sa ikonama ili svešteničkim odeždama. Svejedno da li se brojanica koristila kao sredstvo u čitanju molitava, ili je to samo narukvica, koja je služila kao ukras i znak raspoznavanja među pravoslavnim Hrišćanima. U svakom slučaju brojanicu, koja je dotrajala može se slobodno spaliti ili zakopati u zemlju, završava sveštenik.
- Savet je da se sve stvari koje imaju veze sa verom, a koje su se istrošile, skupljaju u jednoj kesi i kad je Badnje veče, tu kesu zajedno sa Badnjakom treba spaliti - dodaje drugi otac.
Brojanica ili brojenica je niz povezanih kuglica od vune ili svile koje se koriste za molitvu kod Pravoslavaca. Koriste ih pravoslavni monasi kako bi izračunali koliko puta su izgovorili Isusovu molitvu. Standardna brojanica ima 33 čvora (toliko je godina imao Isus kada je stradao), a postoje i neke koje mogu imati i više, čak i preko 100.
Brojanica se nosi na levoj ruci. Međutim, to je iz praktičnih razloga. Naime, dok se krstimo prilikom molitve, lakše je da se ona drži u levoj ruci. Naravno, nikakav problem nije ako se brojanica nosi na desnoj ruci jer odabir ruke nije versko već praktično pitanje. Postoje i brojanice koje se nose oko vrata.