ČISTI DOM od TAMNIH SILA, ali i TELO OD BOLESTI - Tamjan je moćan PRIRODNI LEK koji se koristi HILJADAMA GODINA u narodnoj medicini
Tamjan, poznat i kao olibanum, već vekovima je bio nezaobilazan deo tradicionalne medicine širom sveta. Ova smola, dobijena iz drveta Boswellia, koristi se u mnogim kulturama zbog svojih potencijalnih zdravstvenih benefita. Iako moderna medicina još uvek istražuje ove aspekte, narodna medicina tamjan vidi kao moćan saveznik u očuvanju zdravlja
Pravoslavni hrišćani svoju veru izražavaju kroz uverenje da kađenje ima moć da odagna sve negativnosti. Ovaj duhovni običaj sastavni je deo svakog crkvenog obreda, bilo da se radi o liturgijama, jutarnjim i večernjim molitvama ili obavljanju svetih tajni poput krštenja, venčanja i jeleosvećenja (molitve i pomazivanje bolesnih osvećenim uljem).
Kađenje predstavlja hrišćanski ritual čišćenja prostora od duhova, nečistoće i svega što se smatra nečastivim. Takođe, ima funkciju uklanjanja negativne energije koja može akumulirati u prostoru iz različitih razloga. Ovaj običaj koristi tamjan i briket, a u prošlosti je smirna bila uobičajeni sastojak za ovo duhovno čišćenje.
Međutim, govori se i da se tamjan može koristiti i za telesno čišćenje, jer se hiljadama godina koristio u tradicionalnoj medicini. Njegova medicinska sredstva su veoma raznovrsna, mada treba biti obazriv i konsultovati lekara pre primene.
Tamjan, poznat i kao olibanum, je smola koja se dobija iz drveta Boswellia. Već hiljadama godina koristi se u tradicionalnoj medicini i religijskim obredima širom sveta. Iako su mnogi istraživači istraživali potencijalne zdravstvene beneficije tamjana, važno je napomenuti da većina ovih istraživanja nije dovoljno obuhvatna, a rezultati nisu u potpunosti potvrđeni.
Ritualne svrhe
Tamjan je vrlo popularan i tražen zbog mnogih načina primene u svakodnevnom životu, od kojih je svakako bila najraširenija ona vezana za različite obrede. Na grobnici egipatske kraljice Hačepsut pronađen je najstariji zapis koji potvrđuje korišćenje tamjana, a datira još iz 15. vijeka prije Hrista.
Ljudi su se u doba velikih svečanosti premazivali raznim uljima biljnog i životinjskog porekla. Kada su otkrili miris tamjana, dosetili su se da bi bogove, u želji da ih odobrovolje, mogli darivati tako prijatnim mirisom tamjana jer su smatrali da bogovi imaju ljudska obiležja, a prema tome i ljudske potrebe i običaje.
Stanovnici tropske Afrike premazivali su se različitim mirisnim preparatima, pa tako i tamjanom, u želji da se zaštite od Sunca i prevelikog gubitka tečnosti iz organizma. Stari Grci i Rimljani su ga koristili, tako što su paleći ga, zagrijavali i osvežavali prostorije u kući.
Medicinske i kozmetičke svrhe
Poznato je i korišćenje tamjana u kozmetičke svrhe – pougljeni ostaci spaljenog tamjana mrvili su se u crni prah koji se koristio za ukrašavanje očiju, kako onih na kipovima, tako i kod živih ljudi.
Ostala je zapisana medicinska svrha korišćenja tamjana. Avicena je smatrao tamjan izuzetno korisnim u borbi protiv raznih bolesti: tumora, groznice, dizenterije, gube, čireva, kao i raznih probavnih smetnji.
Od antike do srednjeg vieka lekari su tamjan koristili kao lek, protiv prehlade i želudačnih tegoba. U Evropi su medicinari i farmaceuti otkrili delovanje tamjana na zdravlje pre dvadesetak godina. O tome farmaceut Manfred Šubert Silavec sa Sveučilišta Johan Volfang iz Frankfurta za hemijski sastav tamjana ističe:
- Bosovelijeve kiseline su pentaciklični triterpeni, dakle prirodni sastojci sa kiselim osobinama. Upravo ti sastojci su, čini se, odgovorni za takvo delovanje tamjana na zdravlje. Postoje brojne oblasti primene kao što su reumatska oboljenja, hronične upale creva i drugo.
Trenutno se obavljaju naučna istraživanja o uticaju tamjana na tumor na mozgu. Čini se da tamjan nije samo orijentalni miris nego možda i lek budućnosti.
Evo nekoliko potencijalnih zdravstvenih koristi tamjana:
1. Antiinflamatorno dejstvo:
Tamjan ima antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upale. Ova svojstva mogu biti korisna za olakšavanje simptoma određenih bolesti, poput artritisa.
2. Antimikrobno dejstvo:
Smatra se da tamjan ima antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv bakterija i gljivica. Ovo svojstvo tradicionalno se koristi u nekim kulturama za čišćenje prostora.
3. Moguće dejstvo na anksioznost i depresiju:
Neka istraživanja sugerišu da miris tamjana može imati pozitivan uticaj na mentalno zdravlje. Arome tamjana često se koriste u aromaterapiji za opuštanje i smanjenje stresa.
4. Poboljšanje disajnih puteva:
Inhaliranje dima tamjana može pomoći u pročišćavanju disajnih puteva. Ovo se tradicionalno koristi u nekim kulturama tokom verskih obreda i ceremonija.
5. Moguće antioksidativno dejstvo:
Tamjan sadrži jedinjenja koja se smatraju antioksidansima, a ovi sastojci mogu pomoći u neutralizaciji slobodnih radikala u organizmu.
Biljke iz porodice Bosvelija koristile su se kao hrana za kamile (lišće), mamac za ribe, za pravljenje boja (oguljena kora drveta tamjana), kao aditiv u vinu (smola koja isteče iz zarezanog stabla), u spravljanju raznih napitaka od korenja, kao i za izradu raznih predmeta od mekanog drveta.
Trgovci su raznosili tamjan po celom svetu, a način njegovog korišćenja su prenosili s generacije na generaciju pa se tako danas, osim u verskim običajima, tamjan koristi i u aromaterapiji (smanjuje stres) i u industriji parfema (sporo isparava pa je kao sirovina ekonomski vrlo isplativ).
Još uvijek je 60% neistraženih sastojaka u tamjanu.
Pre nego što uključite tamjan u svoju rutinu, preporučljivo je konsultovati se sa zdravstvenim stručnjakom, posebno ako imate postojeće zdravstvene probleme ili koristite druge lekove. Iako se tamjan koristi u tradicionalnoj medicini, važno je imati na umu da nisu sva dejstva potpuno istražena i da se individualni odgovori mogu razlikovati.