Ako pušiš, oprezno sa PEPELOM! Evo i zašto!
Može biti izrazito opasan!
Iako hemijski sastav pepela dosta varira, možemo reći da najviše ima kalcijuma (18 odsto) i kalijuma (2,27 odsto). sadrži oko jedan odsto magnezijuma i manju količinu mikroelemenata (mangan, cink, bakar, bor, molibden).
U pepelu se mogu naći takozvani nepoželjni teški metali kao što su arsen, olovo, hrom... međutim, te vrednosti su u pravilu vrlo niske i ne predstavljaju ograničenje za primenu pepela koje može da uništi život biljaka.
SJAJ I BEDA: Koju cenu plaćaju najlepša deca na svetu? (VIDEO)
Pepeo cigare smanjuje kiselost zemljišta i popravlja njegove fizičke osobine – strukture, čime se postiže rastresitost, a samim tim i povoljni vodno-vazdušni odnosi. Osnovni ograničavajući faktor je visoka neutralizacijska vrednost.
Naime, primenom pepela dolazi do povećanja ph reakcije zemlje, odnosno povećava se alkalitet. drugim rečima, primena pepela kao đubriva daće pozitivne rezultate na kiselim, dok će na alkalnim zemljištima biti pogoršanja. U uslovima visoke ph reakcije dolazi do blokade svih mikroelemenata (osim molibdena) i fosfora, pa biljka pati od njihovog nedostatka iako ih u zemljištu ima dovoljno.
Osim što pušenjem ugrpžavaš svoj organizam, pepelom dovodiš u pitanje razvoj biljaka.
OTERAJTE NESANICU: Skuvajte čaj od banane!