MOGU VAM PROMENITI ŽIVOT: Ovih 10 stvari o muškom mozgu svaka žena MORA da zna!
Već je prihvaćeno mišljenje da je muškarcima na pameti samo seks, ali da li je to baš tako...
Najveći broj predrasuda o muškom mozgu zasnovan je na istraživanjima koja su sprovedena među veoma mladim muškarcima, između 18. i 22. godine, a najveći broj njih su studenti koji puno eksperimentišu.
Ipak, muški mozak sa godinama se menja i predstavlja zapravo suprotnu sliku od uvreženeog mišljenja da je muškarcima bitan samo seks.
Ovih 10 stvari o muškom mozgu bi svaka žena trebala da nauči, jer će joj život odmah postati lakši.
Muškarci zapravo žele stabilnost
Uglavnom se misli da su žene te koje žele da se skrase i osnuju porodicu a da muškarci beže od ovakve obaveze jer čitav život žele da se provode i zabavljaju. Ipak, posle 30. godine muškarci su primarno fokusirani na rad i brigu o porodici ali naravno uvek ima izuzetaka, odnosno onih muškaraca koji se teže vezuju.
Ko je ovde šef?
Nestabilna hijerarhija može izazvati anksioznost kod velikog broja muškaraca. S obzirom na to, jasno definisan lanac komande, kao na primer onaj koji se praktikuje u vojsci ili na većem broju radnih mesta, snižava nivo testosterona i obuzdava agresiju kod muškaraca. Dakle, motiku u ruke!
Očinstvo ih menja
Muški mozak postaje posebno spreman za saradnju u mesecima pre nego što muškarac postane otac. To se dešava zato što u ovom periodu i kod muškaraca dolazi do hormonskih promena, odnosno povećava se nivo prolaktina a snižava se nivo testosterona, a takav hormonski balans podstiče roditeljsko ponašanje.
Stariji muški mozak je kul i opušten
Dok su mlađi, muškarci obožavaju da se međusobno takmiče kada su u pitanju žene i status. Ipak, to se sa godinama menja pa kasnije do izražaja više dolaze saradnja i druženje. Nekoliko istraživanja je zapravo pokazalo da stariji muškarci nisu otvoreni za nadmetanja bilo kog tipa. Umesto toga, interesovanje pokazuju za vezu i opšte poboljšanje zajednice u kojoj žive.
Otac i igra - super kombinacija
Specifični način igre očeva i dece (spontanost, zadirkivanja i slično) može pomoći deci da bolje uče, budu samouverena i pripremljena za stvarni svet. Takođe, očevi koji imaju aktivnu ulogu roditelja imaju i niži nivo testosterona zbog čega su stabilniji i zadovoljniji kao članovi društva.
Zaštita teritorije
Jedan od muških poslova, vekovima unazad, je i odbrana teritorije. Svima je poznato koliko žene mogu biti posesivne ali muškarci mogu da postanu i nasilni kada im neko ugrožava ljubavni život ili njihovu “teritoriju”.
Gledanje drugih žena je neizbežno
Testesteron “narušava” deo mozga koji je zadužen za kontrolu impulsa, a kod muškaraca ovog hormona ima šest puta više nego kod žena. Ovo će vam objasniti zašto muškarci “bulje” u žene – to se događa automatski, a dokaz tome je da oni vrlo često zaborave na ženu kada im je ona izvan vidokruga.
Fokusirani su na rešavanje problema
Iako se oduvek misli da su žene osetljivije, to nije baš u potpunosti tačno. Muški mozak u stresnim situacijama reaguje kao i ženski, međutim muškarci će se pre fokusirati na pronalaženje rešenja za nastali problem.
Usamljenost itekako utiče na njih, a život sa ženom deluje terapeutski
malo ko bi pomislio ali usamljenost više deluje na muškarce nego na žene. Razlog tome jeste što su oni manje spremni na društvene kontakte i sticanje novih prijateljstava. Zbog toga, kada dele život sa ženom to na njih može delovati terapeutski.
Emotivniji su od žena
Da, iako zvuči potpuno nerealno, tako je. Muškarci imaju mnogo jače emotivne reakcije ali pre nego što postanu svesni svojih osećanja. Kako su u nekim kulturama naučeni da emocije pokazuju samo mekušci, većina muškaraca zapravo samo krije svoja osećanja.