Ovo proglasili SILOVANJEM: Pokrenut ZAKON PROTIV ČINA koji MUŠKARAC nema pravo da napravi u toku ODNOSA
Potreban je pristanak partnerke...
U Kaliforniji je državna skupština izglasala da je čin poznat kao "steling", nezakonit, a odnosi se na skidanje kodnoma bez pristanka partnera.
- Sada je u Kaliforniji to nedvosmisleno zločin. Ovaj zakon je prvi ove vrste u zemlji, ali pozivam i druge savezne države da pođu stopama Kalifornije i jasno stave do znanja da "stelting" nije samo amoralan, već i protivzakonit - izjavila je Kristina Garsija, demokratska članica skupštine koja je podnela predlog zakona.
ELIMINIŠE INFEKCIJE U ORGANIZMU: Ovaj domaći melem sastoji se od NAJJAČIH ANTIBIOTIKA iz prirode
ŠTITI OD UPALE GRLA I PODSTIČE PROBAVU: Ovo mesto mnogi propuštaju pri pranju zuba, a potreban je samo jedan minut!
Ona na "steltingu" radi od 2017. godine, kad se izveštaj tadašnje studentkinje Aleksandre Brodski pojavio u Časopisu o rodu i pravu Univerziteta Kolumbija, koji se smatra zaslužnim za ukazivanje na ovaj čin.
Šta je "stelting"?
Jednostavno rečeno, stelting znači skinuti kondom ili ga namerno oštetiti usred seksa, a to ne reći drugoj osobi. To može da dovede do zaražavanja seksualno prenosivim bolestima, trudnoće ili narušavanja dostojanstva žrtve.
Studija iz 2019. godine objavljena u Nacionalnoj biblioteci za medicinu otkrila je da je 12 odsto žena starosti između 21 i 30 godina prijavilo da je doživelo „stelting“. Iste godine, istraživači sa Univerziteta Monaš u Australiji otkrili su da su svaka treća žena i svaki peti muškarac koji ima seks sa muškarcima bili izloženi ovoj praksi.
A druga studija iz 2019. godine pokazala je da je skoro 10 odsto muškaraca prijavilo da je skinulo kondom tokom seksa bez odobrenja druge strane.
U studiji iz 2017. godine, Aleksandra Brodski citirala je dobro poznatog blogera koji "steltuje" i koji je koristio svoj danas ugašeni sajt da savetuje druge muškarce kako da krišom skinu kondom a ne skrenu pažnju na sebe.
Ženina dužnost je da širi noge, pisali su komentatori, a muškarčevo pravo je da "širi svoje seme".
Predlog zakona u Kaliforniji prvi je takve vrste u SAD i zapravo ne kriminalizuje „stelting“. Umesto toga, radi se o građanskoj kazni koja žrtvi omogućuje da tuži napadača za odštetu.
U svetu je bila svega šačica uspešnih krivičnih gonjenja koja variraju po težini od seksualnog napada do silovanja. U Nemačkoj je policajac osuđen za seksualni napad zato što je skinuo kondom bez pristanka partnerke.
Dobio je osam meseci uslovne zatvorske kazne i kažnjen je novčano sa 3.000 evra radi odštete, zajedno sa 96 evra kazne kako bi platio žrtvi za test seksualnog zdravlja.
Na Novom Zelandu zauzeli su stroži pristup.
Početkom ove godine jedan muškarac je osuđen na zatvorsku kaznu od tri godine i devet meseci nakon što je proglašen krivim za silovanje kad je „steltovao“ seksualnu radnicu.
U nekim zemljama stelting se smatra seksualnim zlostavljanjem, dok ga druge smatraju jednakim silovanju.
Na sličan način se u Velikoj Britaniji „stelting“ smatra silovanjem, mada ne postoji konkretan zakon za njega. Jedan muškarac je 2019. godine osuđen za silovanje zato što je "steltovao" seksualnu radnicu koja je posebno od njega tražila da stavi kondom. Njegovo skidanje kondoma potrlo je njen uslovni pristanak na seksualni odnos.
Zemlje poput Holandije, Finske, Švajcarske i Slovenije aktivno razmišljaju o izmeni svojih zakona. Prošle godine, španska vlada je najavila predlog zakona o seksualnom nasilju koji uključuje reformu zakonske definicije silovanja.