Ово прогласили СИЛОВАЊЕМ: Покренут ЗАКОН ПРОТИВ ЧИНА који МУШКАРАЦ нема право да направи у току ОДНОСА
Потребан је пристанак партнерке...
У Калифорнији је државна скупштина изгласала да је чин познат као "стелинг", незаконит, а односи се на скидање коднома без пристанка партнера.
- Сада је у Калифорнији то недвосмислено злочин. Овај закон је први ове врсте у земљи, али позивам и друге савезне државе да пођу стопама Калифорније и јасно ставе до знања да "стелтинг" није само аморалан, већ и противзаконит - изјавила је Кристина Гарсија, демократска чланица скупштине која је поднела предлог закона.
ЕЛИМИНИШЕ ИНФЕКЦИЈЕ У ОРГАНИЗМУ: Овај домаћи мелем састоји се од НАЈЈАЧИХ АНТИБИОТИКА из природе
ШТИТИ ОД УПАЛЕ ГРЛА И ПОДСТИЧЕ ПРОБАВУ: Ово место многи пропуштају при прању зуба, а потребан је само један минут!
Она на "стелтингу" ради од 2017. године, кад се извештај тадашње студенткиње Александре Бродски појавио у Часопису о роду и праву Универзитета Колумбија, који се сматра заслужним за указивање на овај чин.
Шта је "стелтинг"?
Једноставно речено, стелтинг значи скинути кондом или га намерно оштетити усред секса, а то не рећи другој особи. То може да доведе до заражавања сексуално преносивим болестима, трудноће или нарушавања достојанства жртве.
Студија из 2019. године објављена у Националној библиотеци за медицину открила је да је 12 одсто жена старости између 21 и 30 година пријавило да је доживело „стелтинг“. Исте године, истраживачи са Универзитета Монаш у Аустралији открили су да су свака трећа жена и сваки пети мушкарац који има секс са мушкарцима били изложени овој пракси.
А друга студија из 2019. године показала је да је скоро 10 одсто мушкараца пријавило да је скинуло кондом током секса без одобрења друге стране.
У студији из 2017. године, Александра Бродски цитирала је добро познатог блогера који "стелтује" и који је користио свој данас угашени сајт да саветује друге мушкарце како да кришом скину кондом а не скрену пажњу на себе.
Женина дужност је да шири ноге, писали су коментатори, а мушкарчево право је да "шири своје семе".
Предлог закона у Калифорнији први је такве врсте у САД и заправо не криминализује „стелтинг“. Уместо тога, ради се о грађанској казни која жртви омогућује да тужи нападача за одштету.
У свету је била свега шачица успешних кривичних гоњења која варирају по тежини од сексуалног напада до силовања. У Немачкој је полицајац осуђен за сексуални напад зато што је скинуо кондом без пристанка партнерке.
Добио је осам месеци условне затворске казне и кажњен је новчано са 3.000 евра ради одштете, заједно са 96 евра казне како би платио жртви за тест сексуалног здравља.
На Новом Зеланду заузели су строжи приступ.
Почетком ове године један мушкарац је осуђен на затворску казну од три године и девет месеци након што је проглашен кривим за силовање кад је „стелтовао“ сексуалну радницу.
У неким земљама стелтинг се сматра сексуалним злостављањем, док га друге сматрају једнаким силовању.
На сличан начин се у Великој Британији „стелтинг“ сматра силовањем, мада не постоји конкретан закон за њега. Један мушкарац је 2019. године осуђен за силовање зато што је "стелтовао" сексуалну радницу која је посебно од њега тражила да стави кондом. Његово скидање кондома потрло је њен условни пристанак на сексуални однос.
Земље попут Холандије, Финске, Швајцарске и Словеније активно размишљају о измени својих закона. Прошле године, шпанска влада је најавила предлог закона о сексуалном насиљу који укључује реформу законске дефиниције силовања.