Telo devojčice nađeno zabetonirano u podrumu, prsten je bio ključni dokaz da se utvrdi identitet žrtve
Telo je pronađeno u strašnom stanju, vezano električnim kablom.
U februaru 2003. godine radnici koji su pripremali podrum jedne zgrade na Menhetnu za rušenje naišli su na jezivo otkriće - skelet tinejdžerke umotan u tepih i zakopan u betonsku grobnicu.
"Žrtva je bila vezana električnim kablom. Zlatni pečatni prsten sa ugraviranim inicijalima PMcG pronađen je među njenim ostacima, zajedno sa grudnjakom, novčićem iz 1969. i zelenim plastičnim vojnikom igračkom", rekao je detektiv Rajan Glas iz njujorške policije za "CNN".
Više od dve decenije, nepoznata žrtva je nosila nadimak "Midtaun Džejn Do” jer je pronađena u naselju Hels Kičen u Njujorku. Ali ove nedelje, istražitelji su konačno otkrili njen identitet. To je Patriša Ketlin Mekglon, 16-godišnjakinja koja je živela u Bruklinu.
Istražitelji veruju da je Patriša ubijena krajem 1969. ili početkom 1970. i sahranjena u podrumu zgrade. Uz naprednu forenziku, utvrdili su identitet njenih roditelja i gde su živeli u Bruklinu, i pretražili lokalne javne dokumente. Policija je pronašla mnoštvo informacija uključujući njenu krštenicu i školske knjige, dajući istražiteljima uvid u poslednje godine njenog života.
"Brojni forenzički testovi povezali su njen DNK sa nekoliko ljudi, uključujući i majku žene ubijene u napadima u Njujorku 11. septembra 2001. godine", rekao je detektiv Glas.
Patriša je sahranjena ispod noćnog kluba koji je bio popularan 1960-ih godina. Građevinski radnici 2003. godine postavljali su betonsku ploču u zadnjem delu zgrade kada se lobanja otkotrljala. Zatim su iskopali ostatak skeleta u blizini.
Decenijama ranije, otprilike u vreme kada se verovalo da je Patriša ubijena , u zgradi se nalazio popularan noćni klub "The Scene". Mesto za rokenrol, koje je vodio mladi preduzetnik po imenu Stiv Pol. To je bilo popularno mesto 1960-ih i bilo je domaćin nastupa "The Doors" i Džimija Hendriksa.
Medicinska kancelarija Njujorka utvrdila je 2003. da je skelet pripadao tinejdžerki koja je bila visoka 158 centimetara. Međutim, slučaj je tapkao u mestu jer nije prijavljen nestanak. Istražitelji su ponovo počeli da istražuju slučaj 2017.
"Pošto su posmrtni ostaci bili zakopani toliko dugo trebalo je vremena da se napravi odgovarajući DNK profil. Ali sa napretkom u modernoj forenzičkoj tehnologiji, stvari su prošle godine počele da izgledaju mnogo bolje", naveo je detektiv Glas i nastavio:
"U martu 2023. imali smo uzorak dovoljno dobar da ga otpremimo u javne baze podataka kao što su veb lokacije predaka i genealogije. I sa tog profila, mogli smo da se uporedimo sa daljim rođacima po očevoj strani".
Sa imenom rođaka i inicijalima na prstenu, istražitelji su znali da su na pravom putu. Počela je potraga za porodičnom stranom njene majke i uspeli su da je suze korišćenjem DNK, koja je dostavljena da pomogne u pronalaženju rođaka koji je ubijen u napade 11. septembra.
Pojavili su se detalji o njenom životu kao mlade majke
Sa tim informacijama, ustanovili su da je bila jedino dete i da je rođena 20. aprila 1953. Roditelji Bernard Mekglon i majka Patriča Giligan su bili preminuli ali su istražitelji pronašli dokumentaciju pokazujući socijalnu pomoć koju je primala od svog oca, koji je umro 1963.
Dokumenti njenih roditelja otkrivaju da je odrasla u Bruklinu i da je pohađala katoličku školu.
"Pretpostavili smo u to vreme da je morala biti krštena, da je morala da se pričesti i onda smo na kraju dobili potvrdu. Pronašli smo sva tri dokumenta", dodaje Glas.
Istražitelji su takođe dobili pristup njenom školskom dosijeu i otkrili nove detalje o njenom životu. Pohađala je srednju školu krajem 1968. i početkom 1969. godine, ali je propustila većinu časova.
"Bila je jako mlada i udata, što tada nije bilo neobično, posumnjali smo da figurica vojnika ima neke veze sa njom da je verovatno bila trudna u to vreme", naveo je Glas uz mogućnost da je Patriša svoju bebu dala na usvajanje.
Ali Potraga za detetom je otežana činjenicom da je tada, prilikom usvajanja ili predaje deteta, u izvodu iz matične knjige rođenih pisalo ime usvojitelja, a ne roditelja. Njen muž je bio povezan sa zgradom u kojoj je telo pronađeno ali je odbio da pruži dodatne informacije.
Detektiv Glas se sada nada da će se Patrišini rođaci javiti i dati informacije, koje bi mogle da pomognu istražiteljima da utvrde šta joj se dogodilo ili kako je umrla.
"Sve čega se sećaju iz tadašnjeg vremenskog okvira, bilo ko, ko je živeo u zgradi, svako ko može da nam da nešto više o njoj ili ovoj osobi za koju se udala bio bi nam od pomoći. Svaka vrsta informacija koju možemo da pratimo. Ja sam otac tri ćerke, tako da mogu samo da zamislim kakvo detinjstvo je tada imala tamo gde je završila ubijena", zaključio je Glas koji je i ranije imao uspeha u rešavanju starih slučajeva.
Naredni korak jeste da policija otkrije ko je ubio Patrišu kako bi slučaj bio u potpunosti zaključen.
Izvor: Telegraf O.S./prenela N.P.