OPREZ, NE RADITE OVO! Evo ŠTA može da se desi ukoliko ZADRŽAVATE MOKRAĆU, ne odlažite odlazak u toalet
Izbegavajte ovo, osim ukoliko niste zaista primorani.
Svi ponekad odlažu odlazak u wc zbog obaveza za koje smatraju da su bitnije od ovoga. Ipak, ovu fiziološku potrebu ne biste trebali da zanemarujute jer može izazvati brojne probleme kasnije.
Snažnu potrebu za mokrenjem obično osetimo čim je kapacitet bešike 75 odsto pun. Ipak, mi i dalje možemo da kontrolišemo njegovo pražnjenje.
OVU HRANU MORATE DA IZBEGAVATE TOKOM VRUĆINA Verovali ili ne i ove namirnice su problem
Evo ŠTA ZNAČI ukoliko se budite na JASTUKU koji je mokar od PLJUVAČKE, TELO vam šalje jasne SIGNALE
Međutim, zadržavate li mokraću predugo i prečesto, to može da dovede do preteranog širenja bešike i gubitka kontrole nad njom. Zbog toga dolazi do predugog zadržavanja urina u bešici i nakupljanja bakterija.
Problemi
Predugo zadržavanje urina može da dovede do niza problema, uključujući infekciju urinarnog trakta i bolesti bubrega. Bakterije koje se razvijaju u mokraći koja predugo ostaje u bešici izazivaju razne upale i simptome poput bolnog ispuštanja mokraće, neprestane potrebe da se isprazni bešika, temperature, groznice i bola u želucu.
Prevencija i rešenje
Da biste održali dobro zdravlje mokraćnog mehura neophodno je prazniti ga što češće. Tako ćete izbjeći nagomilavanje mokraće. Osim toga, pre nego što idete na mesta na kojima će biti teško doći do toaleta, najbolje je da ne pijete previše tečnosti.
Čega bi trebalo da se čuvate
Ako je vaša potreba za pražnjenjem bešike česta ili neujednačena, važno je da posetite lekara kako biste otklonili sumnju od moguće bolesti bubrega ili bešike. Potreba za čestim mokrenjem može ukazivati na infekciju, slabost bešike ili slabost sfinktera (mišića). Lekar može propisati lekove ili posebne vežbe koje će otkloniti problem.