Manje starih dizelaša na putevima – manje obolelih od astme
Naučnici su pronašli vezu između izduvnih gasova vozila i rasta broja obolelih od astme.
Ovo je zaključio veliki tim sastavljen o naučnika sa berlinskog Instituta za istraživanje klime MCC, Univerziteta u Frankfurtu i Univerziteta u Mastrihtu.
Deci čije su majke tokom trudnoće živele u ekološkoj zoni, odnosno u zoni u kojoj je bio zabranjen saobraćaj starijim dizelašima, a koja su tu boravila barem do prvog rođendana, u prvih pet godina prepisivano je 13 odsto manje lekova za astmu, piše Revijahak.
Ovo je rezultat studije objavljene u stručnom časopisu Economic Policy, koja se zasniva na anonimnim podacima o pacijentima udruženja zdravstvenog osiguranja AOK.
Kako uzrast dece raste, korist se postepeno povećava, a pozitivan efekat se može očekivati tokom čitavog života.
U nemačkim gradovima praćeno je pola miliona novorođenčadi, rođenih od 2006. do 2017. godine. Tim je radio slično laboratorijskom eksperimentu sa eksperimentalnom i kontrolnom grupom, objasnila je glavna autorka Hana Klauber iz MCC-a.
Podaci se mogu uporediti sa podacima dece iz gradova slične socijalne strukture i vremenskih uslova koji su ekološku zonu uveli kasnije ili je uopšte nisu uveli.
Ekološke zone su obično gusto naseljena područja u gradskim centrima, u kojima više nije dozvoljeno kretanje vozila određenih klasa izduvnih gasova.
Zabrane vožnje koje su na snazi u nemačkim gradovima od 2008. godine su posebno usmerene na starije dizel automobile.
Već iz prethodnih istraživanja se znalo da tamošnji vazduh sadrži oko pet odsto manje fine prašine. Male čestice prodiru duboko u respiratorni trakt i druge krvne sudove.
Više od 200 gradova širom Evrope postavilo je takve ekološke zone.
Sa druge strane, neke od nemačkih ekoloških zona, u gradovima kao što su Erfurt, Karlsrue ili Hanover, su ukinute. Gradovi to objašnjavaju činjenicom da zagađivači retko prelaze zakonske granične vrednosti.