Мање старих дизелаша на путевима – мање оболелих од астме
Научници су пронашли везу између издувних гасова возила и раста броја оболелих од астме.
Ово је закључио велики тим састављен о научника са берлинског Института за истраживање климе MCC, Универзитета у Франкфурту и Универзитета у Мастрихту.
Деци чије су мајке током трудноће живеле у еколошкој зони, односно у зони у којој је био забрањен саобраћај старијим дизелашима, а која су ту боравила барем до првог рођендана, у првих пет година преписивано је 13 одсто мање лекова за астму, пише Ревијахак.
Ово је резултат студије објављене у стручном часопису Ецономиц Policy, која се заснива на анонимним подацима о пацијентима удружења здравственог осигурања АОК.
Како узраст деце расте, корист се постепено повећава, а позитиван ефекат се може очекивати током читавог живота.
У немачким градовима праћено је пола милиона новорођенчади, рођених од 2006. до 2017. године. Тим је радио слично лабораторијском експерименту са експерименталном и контролном групом, објаснила је главна ауторка Хана Клаубер из MCC-a.
Подаци се могу упоредити са подацима деце из градова сличне социјалне структуре и временских услова који су еколошку зону увели касније или је уопште нису увели.
Еколошке зоне су обично густо насељена подручја у градским центрима, у којима више није дозвољено кретање возила одређених класа издувних гасова.
Забране вожње које су на снази у немачким градовима од 2008. године су посебно усмерене на старије дизел аутомобиле.
Већ из претходних истраживања се знало да тамошњи ваздух садржи око пет одсто мање фине прашине. Мале честице продиру дубоко у респираторни тракт и друге крвне судове.
Више од 200 градова широм Европе поставило је такве еколошке зоне.
Са друге стране, неке од немачких еколошких зона, у градовима као што су Ерфурт, Карлсруе или Хановер, су укинуте. Градови то објашњавају чињеницом да загађивачи ретко прелазе законске граничне вредности.