OVO SE NIJE DESILO OD POČETKA SUKOBA U UKRAJINI: Sjajne vesti za sve vozače, da li cene goriva u Srbiji naglo padaju?!
Nakon neprekidnog rasta zbog izbijanja sukoba u Ukrajini, cena nafte je ovih dana konačno krenula da pada i gotovo se vratila na nivo pre početka rata u Ukrajini.
Barel sirove nafte se sa 130 dolara, koliko je iznosio na početku sukoba, spustio na 95 dolara. Dok je cena nafte na globalnom nivou "divljala" za sobom je povukla i cene svih vrsta goriva, a potrošače najviše zanima da li će sada kada je konačno u padu to moći da osete i u svojim novčanicima.
Saznajemo: Milenijum osiguranje "podmazivalo" tehničke preglede, pa platilo milionsku kaznu
EVROPSKA UNIJA NA TANKOM LEDU: Zbog ruskog gasa mračan scenario sve izvesniji, na zimu ih čeka KATASTROFA
PROCURILI TAJNI DOKUMENTI IZ BRISELA: Ratna ekonomija stigla u Evropu, crne prognoze za stari kontinent
Vlada Srbije je 10. februara donela Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata kako bi se sprečio veći poremećaj i očuvao životni standard stanovništva, s obzirom na to da je u prethodnom periodu zabeležen rast cena ovih derivata, a što je direktno uticalo na povećanje cena svih drugih roba i usluga.
Vlada je tada propisala je da maksimalna maloprodajna cena naftnih derivata Evro dizel i Evro premijum BMB 95 iznosi 179, odnosno 171 dinar po litru.
Cena energenata je na svetskom tržištu stalno rasla, što se nepovoljno odrazilo na cene dizela i benzina u Srbiji:
- mart: evrodizel 198 dinara, BMB 95 premium 176,05 dinara
- april: evrodizel 196,30 dinara, BMB 95 premium 174,10 dinara
- maj: evrodizel 202,20 dinara,a BMB 95 premium 184,00 dinara
- jun: evrodizel 209,00 dinara, BMB 95 premium 198,00 dinara.
- jul: evrodizel 218,00 dinara, BMB 95 premium 199,00 dinara.
Cene nafte su 24. februara skočile za više od 4 odsto na vesti da je Rusija pokrenula vojnu akciju u Ukrajini. Srbija je tada zamrzla cene standardnih goriva na pumpama, benzina BMB95 i evrodizela, a na početku rata u Ukrajini nije primećeno povećanje BMB98, BMB100, kao ni "super", "ekstra", "max" kategorija dizela.
Samo par dana nakon što je započeo rat u Ukrajini, cene goriva na benzinskim pumpama u Evropskoj uniji (EU) skočile su do nezapamćenih nivoa, pa su kupci u pojedinim zemljama dizel tokom marta plaćali i do 2,30 evra po litri. Konflikt je tako evropskim naftnim kompanijama omogućio dodatni prihod od 3,3 milijarde evra, navodi se u nedavno objavljenoj studiji organizacije Grinpis.
Trend poskupljenja se posebno odrazio na dizel – ovo gorivo je znatno poskupelo i u rafinerijama i na benzinskim pumpama. Naftna industrija je u martu, u jeku energetske krize, izazvane ratom u Ukrajini, zahvaljujući povišenim cenama ostvarila prosečne dodatne dnevne prihode u iznosu od 107 miliona evra – 94 miliona evra od prodaje dizela i 13 miliona evra od prodaje benzina.
Imajući u vidu da se cena nafte na globalnom nivou "vratila na početnu poziciju", na period pre početka sukoba u Ukrajini, očekuje se da će cene na srpskim pumpama dodatno pasti.
Podsetimo, cene u februaru na srpskim pumpama iznosile su 179 dinara za litar evrodizela i 171 dinar za evropremijum BMB 95, dok trenutna cena iznosti 218 dinara za evrodizel i 199 za evropremium BMB 95.
Ekonomski uticaj Rusije ili Ukrajine na svetsku ekonomiju je relativno zanemarljiv gledajući BDP i spoljnotrgovinsku razmenu, izuzev energije i sirovina. Međutim, upravo tu se nalaze problemi koje ovaj sukob može da proizvede.
- Eskalacija konflikta između Rusije i Ukrajine mogla bi dovesti do rasta cena energije, držeći opštu inflaciju visokom duže vreme - upozorila je Gita Gopinat, glavni ekonomista MMF-a.
Ukoliko dođe do sukoba, pa čak i samo veoma oštrih sankcija protiv Rusije, najveću štetu će pored Rusije i Ukrajine pretrpeti Evropa. Naime, 30 odsto nafte i 35 odsto prirodnog gasa Evropa uvozi iz Rusije.
Ako bi se prekinulo snabdevanje prema procenama analitičara holandske Rabobanke nafta bi poskupela sa 90 na 125 dolara za barel sirove nafte.