VEROVALI ILI NE: Koronavirus dobar za srpsku energetiku!
Kovid radi u korist pojačane upotrebe obnovlljivih izvora energije
- Situacija sa kovidom uticaće na ubrzanje energetske tranzicije ka sve većem učešću obnovljivih izvora energije - ocenio je danas predsednik Saveza energetičara Srbije profesor Nikola Rajaković na okruglom stolu "Energetska tranzicija i COVID19" u Privrednoj komori Srbije.
STIŽE TURSKI TOK! Srbija i još tri susedne zemlje dobijaju dugo očekivani projekat, a CENA gasa će vas iznenaditi
RUSI PLANIRAJU IZGRADNJU DVA NOVA GASOVODA: Radovi kreću nakon završetka "Severnog toka 2"
U 16 zemalja Evrope potrošnja električne energije u vreme kovid virusa opala je za oko 12 procenata, rad termoelektrana je potisnut zbog visokih varijabilnih troškova proizvodnje, a do izražaja su došle vetro i solarne elektrane.
- Učešće obnovljivih izvora energije u ukupnom miksu postalo je jako visoko - rekao je on i dodao da smo praktično imali eksperiment in vivo jer se ovakva situacija mogla očekivati za 6-10 godina.
Dodao je da elektroenergetski sistem tehnički vrlo lako rešava probleme koji su se mogli pojaviti u ovom periodu.
- Ovo iskustvo sa kovidom bi po svim elementima trebalo da ubrza energetsku tranziciju, to je poenta i nadam se dobrim vestima i za Srbiju. Mislim da će kompletna sfera u sektoru ići u smeru da obnovljivi izvori energije dobijaju sve više pravo građanstva - rekao je on i dodao da su okolnosti takve da ako se hoće zdrava životna sredina, moraju se potiskivati fosilna goriva.
Tehnički direktor SEEPEX-a berze električne energije, Dejan Stojčevski, rekao je da je kovid doveo do drastičnog pada cena električne energije od marta do avgusta, a da se od septembra vraća na nivo iz prošle godine.
Naveo je primer Nemačke, gde se tokom pojedinih sati plaćalo i 20 evra uz besplatnu ponudu energije.
On je rekao da je pad potrošnje u aprilu i maju u evropskim zemljama bio 15-20 procenata dok je u Srbiji bio 2-3 posto, a to je objasnio drugačijom strukturom naše industrije i povećanom potrošnjom u domaćinstvima.
- Cena električne energije na srpskom tržištu bila je ispod 30 evra što je nezabeleženo. Ipak ove cene nemaju nikakav uticaj na cenu koju plaćaju domaćinstva, ona je odavno regulisana i na jako niskom je nivou - rekao je on.
Pad berzanskih cena električne energije u Srbiji, industrija nije mogla da iskoristi jer je imala od ranije ugovorene veće cene.
- Potpisali su bilateralne ugovore krajem prošle godine po 50 evra, a sad je cena veleprodaje na tržištu 20 i nešto evra. Plaćaju duplo više, ali to je zakon tržišta. Videćemo šta će se dešavati do kraja godine pošto cena ide na gore - rekao je on.
Dodao je da se može desiti i totalna promena i da berzanska cena bude mnogo veća cena nego u isto vreme prošle godine.
- Sačekajmo da vidimo kako će ove nove mere koje donosi Evropa uticati i na potrošnju i na proizvodnju - poručio je on.
Kako je naveo, kovid kriza imala je za posledicu promenjenu strukturu proizvodnje jer je proizvodnja termoelektrana u Evropi ili potiskivana ili gašena, a primetan je sve veći uticaj obnovljivih izvora na ceo energetski sektor.
Savetnik predsednika PKS, Miroslav Lutovac, rekao je da je osnovni motiv za organizaciju okruglog stola da se privrednicima približe perspektiva i budućnost u sferi energetike.
Situaciju da je srpska industrija plaćala i duplo skuplje električnu energiju on je objasnio tek nedavnim izlaskom naše privrede na otvoreno tržiste električne energije i pomalo interntnim ponašanjem.
- Ugovori se sklapaju krajem godine i privrednici bi mogli udružujući se i praveći veće grupe naspram onih koji im obezbeđuju električnu energiju da postignu bolje uslove - smatra on.
Lutovac je podsetio da je i berza električne energije nedavno napravila novi proizvod kojim je ponuđeno kupovanje energije u dužem periodu sa stabilnom cenom.
- Možda je sada pravi trenutak za privrednike sa ovim relativno niskim cenama da probaju da sagledaju potrebu za stambdevanje u dužem periodu i da obezbede sigurne i stabilne cene - rekao je Lutovac.