ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Коронавирус добар за српску енергетику!
Ковид ради у корист појачане употребе obnovlljivih извора енергије
- Ситуација са ковидом утицаће на убрзање енергетске транзиције ка све већем учешћу обновљивих извора енергије - оценио је данас председник Савеза енергетичара Србије професор Никола Рајаковић на округлом столу "Енергетска транзиција и COVID19" у Привредној комори Србије.
СТИЖЕ ТУРСКИ ТОК! Србија и још три суседне земље добијају дуго очекивани пројекат, а ЦЕНА гаса ће вас изненадити
РУСИ ПЛАНИРАЈУ ИЗГРАДЊУ ДВА НОВА ГАСОВОДА: Радови крећу након завршетка "Северног тока 2"
У 16 земаља Европе потрошња електричне енергије у време ковид вируса опала је за око 12 процената, рад термоелектрана је потиснут због високих варијабилних трошкова производње, а до изражаја су дошле ветро и соларне електране.
- Учешће обновљивих извора енергије у укупном миксу постало је јако високо - рекао је он и додао да смо практично имали експеримент ин виво јер се оваква ситуација могла очекивати за 6-10 година.
Додао је да електроенергетски систем технички врло лако решава проблеме који су се могли појавити у овом периоду.
- Ово искуство са ковидом би по свим елементима требало да убрза енергетску транзицију, то је поента и надам се добрим вестима и за Србију. Мислим да ће комплетна сфера у сектору ићи у смеру да обновљиви извори енергије добијају све више право грађанства - рекао је он и додао да су околности такве да ако се хоће здрава животна средина, морају се потискивати фосилна горива.
Технички директор SEEPEX-a берзе електричне енергије, Дејан Стојчевски, рекао је да је ковид довео до драстичног пада цена електричне енергије од марта до августа, а да се од септембра враћа на ниво из прошле године.
Навео је пример Немачке, где се током појединих сати плаћало и 20 евра уз бесплатну понуду енергије.
Он је рекао да је пад потрошње у априлу и мају у европским земљама био 15-20 процената док је у Србији био 2-3 посто, а то је објаснио другачијом структуром наше индустрије и повећаном потрошњом у домаћинствима.
- Цена електричне енергије на српском тржишту била је испод 30 евра што је незабележено. Ипак ове цене немају никакав утицај на цену коју плаћају домаћинства, она је одавно регулисана и на јако ниском је нивоу - рекао је он.
Пад берзанских цена електричне енергије у Србији, индустрија није могла да искористи јер је имала од раније уговорене веће цене.
- Потписали су билатералне уговоре крајем прошле године по 50 евра, а сад је цена велепродаје на тржишту 20 и нешто евра. Плаћају дупло више, али то је закон тржишта. Видећемо шта ће се дешавати до краја године пошто цена иде на горе - рекао је он.
Додао је да се може десити и тотална промена и да берзанска цена буде много већа цена него у исто време прошле године.
- Сачекајмо да видимо како ће ове нове мере које доноси Европа утицати и на потрошњу и на производњу - поручио је он.
Како је навео, ковид криза имала је за последицу промењену структуру производње јер је производња термоелектрана у Европи или потискивана или гашена, а приметан је све већи утицај обновљивих извора на цео енергетски сектор.
Саветник председника ПКС, Мирослав Лутовац, рекао је да је основни мотив за организацију округлог стола да се привредницима приближе перспектива и будућност у сфери енергетике.
Ситуацију да је српска индустрија плаћала и дупло скупље електричну енергију он је објаснио тек недавним изласком наше привреде на отворено тржисте електричне енергије и помало интернтним понашањем.
- Уговори се склапају крајем године и привредници би могли удружујући се и правећи веће групе наспрам оних који им обезбеђују електричну енергију да постигну боље услове - сматра он.
Лутовац је подсетио да је и берза електричне енергије недавно направила нови производ којим је понуђено куповање енергије у дужем периоду са стабилном ценом.
- Можда је сада прави тренутак за привреднике са овим релативно ниским ценама да пробају да сагледају потребу за стамбдевање у дужем периоду и да обезбеде сигурне и стабилне цене - рекао је Лутовац.