NIKADA NE BISTE POGODILI DA SU ONI NAJVEĆI LENJIVCI: Evo ko radi najviše, a ko najmanje u Evropi (INFOGRAFIK)
Između evropskih zemalja postoji velike razlike u broju nedeljnih radnih sati. Negde se radi mnogo manje, a negde više od prosečnih 40 sati nedeljno.
Iako neki misle da su Srbi velike lenštine i da više odmaramo nego radimo, ukoliko pogledamo broj radnih sati u ostalim državama Evrope to izgleda ipak nije slučaj.
Četrdesetočasovna radna nedelja bila je "simbol" rada tokom cele druge polovine 20. veka, sve dok 2000. godine Francuska nije odlučila da skrati radnu nedelju na 35 sati.
Sredinom prve decenije 21. veka, Holandija je postala prva zemlja koja je skratila radnu nedelju u nekim slučajevima i ispod 30 časova. Osim onih srećnika koji rade i manje od toga, radno vreme za većinu Holanđana je 30 sati, a baš toliko rade i njihovi susedi, Belgijanci i po tome imaju najviše sreće od svih ostalih Evropljana.
I u Švedskoj se uveliko radi na skraćivanju radnog vremena. Ova zemlja je baš zbog toga privukla pažnju javnosti jer je sprovela eksperiment koji je trebao da pokaže da li su radnici produktivniji ako rade šest sati umesto uobičajenih osam sati. Odabran je jedan starački dom u kome su medicinske sestre podeljene u dve grupe – jedna grupa je radila osam sati dnevno, a druga šest sati dnevno. Istraživanje je pokazalo da je kraće radno vreme dobro kako za zdravlje, tako i za produktivnost radnika. Sada, mnoge firme u Švedskoj skračuju radni dan na šest sati.
Zvanično radno vreme u Francuskoj je 35 sati, ali Francuzi se bore za novo smanjenje na 32 ili čak 30 sati. Takođe, Francuzi hoće da zakonom bude zabranjeno slanje mejlova zaposlenima van radnog vremena, kako bi mogli da se opuste tokom preostalih neradnih sati .
Posle ovih država po broju radnih sati slede ostale skandinavske zemlje (rade između 35 i 37 sati nedeljno), a zatim slede Nemačka sa 35,6 , Velika Britanija sa 36,3 i Austrija sa 37,8 radnih sati nedeljno.
S druge strane,i ako mnogi stereotopi govore da su Grci lenj narod, praksa ih je itekako demantovala. Sa 42,2 radna sata nedeljno, oni rade više od svih drugih Evropljana. Činjenica je i da Grčka ima i manje prazničnih dana od Nemačke, Francuske ili Švedske.
Na drugom mestu po broju radnih sati je Češka sa 41,2 radna sata. Za njima slede Bugarska sa 40, 9 sati, Poljska sa 40,6 i Kipar sa 40.
Zvanično radno vreme u našoj zemlji iznosi 40 sati. Ako ovo uporedimo sa ostalim državama jasno je da smo mnogo bliži onima sa dužim nego kraćim radnim vremenom, zbog čega stanovište o Srbima kao lenjom narodu definitivno pada u vodu.