НИКАДА НЕ БИСТЕ ПОГОДИЛИ ДА СУ ОНИ НАЈВЕЋИ ЛЕЊИВЦИ: Ево ко ради највише, а ко најмање у Европи (ИНФОГРАФИК)
Између европских земаља постоји велике разлике у броју недељних радних сати. Негде се ради много мање, а негде више од просечних 40 сати недељно.
Иако неки мисле да су Срби велике ленштине и да више одмарамо него радимо, уколико погледамо број радних сати у осталим државама Европе то изгледа ипак није случај.
Четрдесеточасовна радна недеља била је "симбол" рада током целе друге половине 20. века, све док 2000. године Француска није одлучила да скрати радну недељу на 35 сати.
Средином прве деценије 21. века, Холандија је постала прва земља која је скратила радну недељу у неким случајевима и испод 30 часова. Осим оних срећника који раде и мање од тога, радно време за већину Холанђана је 30 сати, а баш толико раде и њихови суседи, Белгијанци и по томе имају највише среће од свих осталих Европљана.
И у Шведској се увелико ради на скраћивању радног времена. Ова земља је баш због тога привукла пажњу јавности јер је спровела експеримент који је требао да покаже да ли су радници продуктивнији ако раде шест сати уместо уобичајених осам сати. Одабран је један старачки дом у коме су медицинске сестре подељене у две групе – једна група је радила осам сати дневно, а друга шест сати дневно. Истраживање је показало да је краће радно време добро како за здравље, тако и за продуктивност радника. Сада, многе фирме у Шведској скрачују радни дан на шест сати.
Званично радно време у Француској је 35 сати, али Французи се боре за ново смањење на 32 или чак 30 сати. Такође, Французи хоће да законом буде забрањено слање мејлова запосленима ван радног времена, како би могли да се опусте током преосталих нерадних сати .
После ових држава по броју радних сати следе остале скандинавске земље (раде између 35 и 37 сати недељно), а затим следе Немачка са 35,6 , Велика Британија са 36,3 и Аустрија са 37,8 радних сати недељно.
С друге стране,и ако многи стереотопи говоре да су Грци лењ народ, пракса их је итекако демантовала. Са 42,2 радна сата недељно, они раде више од свих других Европљана. Чињеница је и да Грчка има и мање празничних дана од Немачке, Француске или Шведске.
На другом месту по броју радних сати је Чешка са 41,2 радна сата. За њима следе Бугарска са 40, 9 сати, Пољска са 40,6 и Кипар са 40.
Званично радно време у нашој земљи износи 40 сати. Ако ово упоредимо са осталим државама јасно је да смо много ближи онима са дужим него краћим радним временом, због чега становиште о Србима као лењом народу дефинитивно пада у воду.