Šta se krije iza sajtova za popuste i kako vas prevare da i ne primetite
-Kupili smo vaučer za dva sladoleda, ali su nam u kafiću rekli da ih nema. Ponudio nam je frape, ali je shvatio da ni to nema.
-Kupio sam vaučer za vikend za dvoje u Bugarskoj, ali je agencija u međuvremenu prestala da radi, pa sam ostao i bez novca i bez putovanja, priča nezadovoljni čitalac Milan J.
Vaučer koji je Milan kupio preko sajta koštao je 500 dinara i uz njega je u agenciji dobio popust za smeštaj i prevoz.
AKO HOĆETE DA PUŠITE, ODREKNITE SE RUČKA: Opet skaču cene cigareta - paklica 450 dinara?
Otvorite širom oči
-To je značilo da moram da platim još 90 evra organizatoru puta. Kada je sve propalo, žalio sam se sajtu preko koga sam popust uzeo, ali su mi oni odgovorili da mogu da mi vrate samo onih 500 dinara koje sam njima dao – objašnjava on za Srpski telegraf.
Negativna iskustva korisnika
- Vikend na Kopaoniku: mogli su da iskoriste samo radnim danima
- Kupili ručak za dvoje: dobili dva sendviča
- Dobila pola kozmetičkog tretmana: za ostatak tražili doplatu
- Platili dva kolača: dobili jedan presečen na pola
Na šta treba obratiti pažnju
- Pogledajte na dnu stranice da li piše o kojoj je firmi reč
- Proverite da li na sajtu ostoji broj za žalbe
- Raspitajte se da li turističke agencije imaju licencu
- Na internetu pronađite salon, hotel, restoran...
Najtraženiji popusti
- putovanja
- lepota
- gastronomija
Slično je prošao i mladi par koji je nedavno u Beogradu kupio vaučer za ručak za dvoje, a umesto bogate trpeze, dobili su sendviče.
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije ptrošača Srbije (NOPS) objašnjava da ovo nije usamljen slučaj i da se najveći broj pritužbi građana odnosi upravno na grupnu onlajn kupovinu.
-Rekli smo milion puta, ali građani opet ne proveravaju da li je sajt registrovan u Agenciji za privredne registre i da li je u blokadi. A to morate da uradite za svakoga ko vam ponudi nešto veoma jeftino. Jer ako je pravno lice, možemo da ga teretimo ako nekoga prevare, ali često se iza ovih sajtova kriju grupe gađana koja nisu pravna lica, pa posluju u sivoj zoni. I svakim danom ih je sve više – kaže Papović.
KO NAM VASPITAVA DECU: Sa 16 godina postaju zelenaši i ubice, ali krivac je uvek neko drugi!
U Srbiji posluje nekoliko desetina portala za grupnu kupovinu preko kojih građani pazare kupone i ostvaruju pravo na značajan popust za robu i usluge. Za kupovinu je potrebno skupiti dovoljan broj ljudi jer ponuda prolazi samo uz određen broj kupljenih kupona.
Ali niko od njih ne razmišlja šta da rade ako broj kupona prevaziđe realne kapacitete ponuđača i šta se onda dešava sa tim kuponima i građanima koji su ih kupili, a ne mogu da ih naplate?
Ograničeni rokovima
Kada se proda previše vaučera, ponuđač ne može da pruži kvalitetnu uslugu jer postoje rokovi, pa onda na brzinu odrade posao. Tako se dešava da frizerski salon proda 100 šišanja i feniranja, a salon za masažu zakaže 100 jednočasnovnih termina za mesec dana.
PAZITE SE, NOVA PREVARA: Mislite da ste kupili MASLINOVO ulje, a dobili ste nešto drugo!
Da grupna kupovina na neviđeno ne ispadne uvek kako smo očekivali, uverila se i Vladana Mitrović iz Beograda
-Kupili smo vaučer za dva sladoleda, ali su nam u kafiću rekli da ih nema. Ponudio nam je frape, ali je shvatio da ni to nema. Pošto smo se pobunili, rekao je da dramimo zbog izgubljenih 300 dinara – objašnjava ona.