Шта се крије иза сајтова за попусте и како вас преваре да и не приметите
-Купили смо ваучер за два сладоледа, али су нам у кафићу рекли да их нема. Понудио нам је фрапе, али је схватио да ни то нема.
-Купио сам ваучер за викенд за двоје у Бугарској, али је агенција у међувремену престала да ради, па сам остао и без новца и без путовања, прича незадовољни читалац Милан Ј.
Ваучер који је Милан купио преко сајта коштао је 500 динара и уз њега је у агенцији добио попуст за смештај и превоз.
АКО ХОЋЕТЕ ДА ПУШИТЕ, ОДРЕКНИТЕ СЕ РУЧКА: Опет скачу цене цигарета - паклица 450 динара?
Отворите широм очи
-То је значило да морам да платим још 90 евра организатору пута. Када је све пропало, жалио сам се сајту преко кога сам попуст узео, али су ми они одговорили да могу да ми врате само оних 500 динара које сам њима дао – објашњава он за Српски телеграф.
Негативна искуства корисника
- Викенд на Копаонику: могли су да искористе само радним данима
- Купили ручак за двоје: добили два сендвича
- Добила пола козметичког третмана: за остатак тражили доплату
- Платили два колача: добили један пресечен на пола
На шта треба обратити пажњу
- Погледајте на дну странице да ли пише о којој је фирми реч
- Проверите да ли на сајту остоји број за жалбе
- Распитајте се да ли туристичке агенције имају лиценцу
- На интернету пронађите салон, хотел, ресторан...
Најтраженији попусти
- путовања
- лепота
- гастрономија
Слично је прошао и млади пар који је недавно у Београду купио ваучер за ручак за двоје, а уместо богате трпезе, добили су сендвиче.
Горан Паповић, председник Националне организације птрошача Србије (НОПС) објашњава да ово није усамљен случај и да се највећи број притужби грађана односи управно на групну онлајн куповину.
-Рекли смо милион пута, али грађани опет не проверавају да ли је сајт регистрован у Агенцији за привредне регистре и да ли је у блокади. А то морате да урадите за свакога ко вам понуди нешто веома јефтино. Јер ако је правно лице, можемо да га теретимо ако некога преваре, али често се иза ових сајтова крију групе гађана која нису правна лица, па послују у сивој зони. И сваким даном их је све више – каже Паповић.
КО НАМ ВАСПИТАВА ДЕЦУ: Са 16 година постају зеленаши и убице, али кривац је увек неко други!
У Србији послује неколико десетина портала за групну куповину преко којих грађани пазаре купоне и остварују право на значајан попуст за робу и услуге. За куповину је потребно скупити довољан број људи јер понуда пролази само уз одређен број купљених купона.
Али нико од њих не размишља шта да раде ако број купона превазиђе реалне капацитете понуђача и шта се онда дешава са тим купонима и грађанима који су их купили, а не могу да их наплате?
Ограничени роковима
Када се прода превише ваучера, понуђач не може да пружи квалитетну услугу јер постоје рокови, па онда на брзину одраде посао. Тако се дешава да фризерски салон прода 100 шишања и фенирања, а салон за масажу закаже 100 једночасновних термина за месец дана.
ПАЗИТЕ СЕ, НОВА ПРЕВАРА: Мислите да сте купили МАСЛИНОВО уље, а добили сте нешто друго!
Да групна куповина на невиђено не испадне увек како смо очекивали, уверила се и Владана Митровић из Београда
-Купили смо ваучер за два сладоледа, али су нам у кафићу рекли да их нема. Понудио нам је фрапе, али је схватио да ни то нема. Пошто смо се побунили, рекао је да драмимо због изгубљених 300 динара – објашњава она.