NEGATIVNE KAMATE NA ŠTEDNJU U SRBIJI: Da li će biti moguće da nam banke naplaćuju čuvanje novca?
Narodna banka Srbije je imala relaksiranu poziciju da je mogla da smanjuje referentnu kamatnu stopu
Negativne kamatne stope na štednju, odnosno depozite nisu realne u Srbiji, smatra profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić. I ako bi neke banke pokušale da ih uvedu, to bi sigurno izazvalo veoma negativne reakcije javnosti, jer su kamate na štednju ionako veoma niske, smatra Đukić.
KUĆA ZA 500 EVRA U SRBIJI? MOGUĆE JE: Neverovatan raspon cena nekretnina u Srbiji tokom 2020.
ISTIČE ROK ZA PLAĆANJE POREZA NA PLATU: Kazne su do 150.000 dinara, a nije isključena ni krivična odgovornost
KORONA HARA, ALI BIĆE PARA: Komšije sve zainteresovanije za investiranje u Srbiju
On ističe da s obzirom na vlasničku strukturu banaka u Srbiji, politika kamatnih stopa banaka na domaćem tržištu zavisi od politike uprave matičnih banaka.
Đukić je dodao da je u Srbiji bilo očekivano da će većom brzinom padati kamate na štednju nego aktivne kamate na kredite.
- Negativne kamatne stope su ekonomski nonsens, jer navode štediše da svoj novac drže u kešu - naglašava Đukić.
Nema promena do 2022.
Govoreći o budućem kretanju kamatnih stopa, on ističe da ne očekuje da će se u bliskoj budućnosti menjati trend kretanja kamatnih stopa, u skladu sa već poznatom politikom Evropske centralne banke, koja je najavila da neće menjati politiku niskih kamatnih stopa, bar do 2022. godine.
U takvim okolnostima i Narodna banka Srbije je imala relaksiranu poziciju da je mogla da smanjuje referentnu kamatnu stopu.
Đukić ističe da ne očekuje ni da će Narodna banka Srbije značajnije menjati sadašnju politiku referentne kamatne stope, koja sada iznosi jedan odsto, s obzirom na povoljno eksterno okruženje.