НЕГАТИВНЕ КАМАТЕ НА ШТЕДЊУ У СРБИЈИ: Да ли ће бити могуће да нам банке наплаћују чување новца?
Народна банка Србије је имала релаксирану позицију да је могла да смањује референтну каматну стопу
Негативне каматне стопе на штедњу, односно депозите нису реалне у Србији, сматра професор Економског факултета у Београду Ђорђе Ђукић. И ако би неке банке покушале да их уведу, то би сигурно изазвало веома негативне реакције јавности, јер су камате на штедњу ионако веома ниске, сматра Ђукић.
КУЋА ЗА 500 ЕВРА У СРБИЈИ? МОГУЋЕ ЈЕ: Невероватан распон цена некретнина у Србији током 2020.
ИСТИЧЕ РОК ЗА ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА НА ПЛАТУ: Казне су до 150.000 динара, а није искључена ни кривична одговорност
КОРОНА ХАРА, АЛИ БИЋЕ ПАРА: Комшије све заинтересованије за инвестирање у Србију
Он истиче да с обзиром на власничку структуру банака у Србији, политика каматних стопа банака на домаћем тржишту зависи од политике управе матичних банака.
Ђукић је додао да је у Србији било очекивано да ће већом брзином падати камате на штедњу него активне камате на кредите.
- Негативне каматне стопе су економски нонсенс, јер наводе штедише да свој новац држе у кешу - наглашава Ђукић.
Нема промена до 2022.
Говорећи о будућем кретању каматних стопа, он истиче да не очекује да ће се у блиској будућности мењати тренд кретања каматних стопа, у складу са већ познатом политиком Европске централне банке, која је најавила да неће мењати политику ниских каматних стопа, бар до 2022. године.
У таквим околностима и Народна банка Србије је имала релаксирану позицију да је могла да смањује референтну каматну стопу.
Ђукић истиче да не очекује ни да ће Народна банка Србије значајније мењати садашњу политику референтне каматне стопе, која сада износи један одсто, с обзиром на повољно екстерно окружење.