DA LI SE ZBOG KORONE U JEDNOM MOMENTU MOGU PREKINUTI ČASOVI? Nastava može biti BEZBEDNA, ako se deca i roditelji pridržavaju JEDNE STVARI
Najvažnije je da budu bezbedni i đaci i roditelji kako bi sve funkcionisalo u najboljem redu.
Stiglo najnovije obaveštenje za sve roditelje: Đaci prvaci dobijaju NOVI PREDMET u školama!
ČASOVI U ŠKOLI ILI ONLAJN? Više opcija za 1. septembar, evo šta o nastavi na daljinu misle NASTAVNICI
KAKO ĆE IZGLEDATI NASTAVA U SRBIJI: Roditelji će morati da mere temperaturu deci SVAKO JUTRO, izbacuje se upotreba sunđera?
Kako je doktor Predrag Kon ranije rekao, nastava bi bila podeljena po ciklusima, na onlajn nastavu se računa u starijim razredima, a za mlađe razrede da se ona nastavi u školi. Deca će morati da dolaze zdrava u školu, da im se meri temperatura svaki dan, isto tako biće priča o tome kada moraju maske da se koriste, a moraju da se imaju uz sebe, tako da je to nešto što je novina.
Polazak u školu apsolutni prioritet u ovom periodu
Bilo je spekulacija da će roditelji svaki dan morati da deci mere temperaturu radi provere, a da ukoliko u školi primete da je detetu loše, odmah obaveste roditelje, nakon čega se sprovodi posebna, dalja procedura.
Kako ističe prof. dr Refik Šećibović mnogi svetski stručnjaci upozoravaju da nam škole mogu ostati zatvorene od jeseni ove godine, pa čak do proleća iduće i da to može stvoriti ogroman jaz između učenika, veliku nejednakost u produkciji znanja i globalno zaostajanje u razvoju ljudskih resursa. Možemo ozbiljno doći u situaciju da se oseti manjak znanja kod generacija koje sada su u školama i univerzitetima. A to može stvoriti još veći jaz između razvijenih i onih manje razvijenih.
Šta se dešava ukoliko jedan učenik dobije korona virus?
Kako je ranije pisano, nastava u školama neće se prekidati ukoliko jedan učenik u razredu dobije koronu. U tom slučaju, ostatak razreda će biti testiran, ali neće biti izolovan, već će nastaviti rad.
Takođe, ako se u porodici nekog đaka pojavi korona, on neće dolaziti u školu, bez obzira na to da li je i sam zaražen. Ovo su samo neka od pravila koja će važiti ako virus uđe u učionice.
Kako će igledati nastava ove jeseni?
Kako je profesor istakao, finansiranju obrazovanja treba dati prednost, treba se boriti da sva deca, pogotovo ona iz najranjivije grupe (deca sa posebnim potrebama, siromašni, iz ruralnih područja itd.) budu obuhvaćena svim oblicima obrazovanja i posebno da je istorijski trenutak da unapređenjem obrazovanja (digitalizacijom i ulaganjem u infrastrukturu) dobijemo sistem koji će moći da očuva kvalitet učenja. Nesumnjivo je da će ove jeseni nastava biti pod maskama.
Profesor Šećibović ističe da su se naši nastavnici, roditelji, studenti, i učenici suočili sa opštim i sistematskim neznanjem o složenosti obrazovanja kao adaptivnog sistema u uslovima neizvesnosti.
- Internet nas je doveo u jedan osećaj da se nesigurnost i neznanje povećavaju, a ne smanjuju. David Duning američki socijalni psiholog sa Univerziteta "Cornell" odavno je napisao da internet itekako pomaže u širenju neznanja. Velika je zabluda da ćemo sve odgovore naći danas na internetu. Jednostavno radi se samo o skupljanju iskustava, stavova i teorija, koja mogu biti i te kako nerelevantna za okruženje u kome živite - naveo je profesor Šećibović u pisanju za portal Krug.
Ne postoji naidealnije rešenje
Iz više razloga ne postoji rešenje koje bi moglo u ovom trenutku da bude idealno i za nastavnike, decu, ali i roditelje. U čitavom svetu je ista situacija. Kako je istakao profesor Šećibović, svi moraju preuzeti deo odgovornosti, inače otvorene škole će biti mesto i žarišta epidemije.