ДА ЛИ СЕ ЗБОГ КОРОНЕ У ЈЕДНОМ МОМЕНТУ МОГУ ПРЕКИНУТИ ЧАСОВИ? Настава може бити БЕЗБЕДНА, ако се деца и родитељи придржавају ЈЕДНЕ СТВАРИ
Најважније је да буду безбедни и ђаци и родитељи како би све функционисало у најбољем реду.
Стигло најновије обавештење за све родитеље: Ђаци прваци добијају НОВИ ПРЕДМЕТ у школама!
ЧАСОВИ У ШКОЛИ ИЛИ ОНЛАЈН? Више опција за 1. септембар, ево шта о настави на даљину мисле НАСТАВНИЦИ
КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ НАСТАВА У СРБИЈИ: Родитељи ће морати да мере температуру деци СВАКО ЈУТРО, избацује се употреба сунђера?
Како је доктор Предраг Кон раније рекао, настава би била подељена по циклусима, на онлајн наставу се рачуна у старијим разредима, а за млађе разреде да се она настави у школи. Деца ће морати да долазе здрава у школу, да им се мери температура сваки дан, исто тако биће прича о томе када морају маске да се користе, а морају да се имају уз себе, тако да је то нешто што је новина.
Полазак у школу апсолутни приоритет у овом периоду
Било је спекулација да ће родитељи сваки дан морати да деци мере температуру ради провере, а да уколико у школи примете да је детету лоше, одмах обавесте родитеље, након чега се спроводи посебна, даља процедура.
Како истиче проф. др Рефик Шећибовић многи светски стручњаци упозоравају да нам школе могу остати затворене од јесени ове године, па чак до пролећа идуће и да то може створити огроман јаз између ученика, велику неједнакост у продукцији знања и глобално заостајање у развоју људских ресурса. Можемо озбиљно доћи у ситуацију да се осети мањак знања код генерација које сада су у школама и универзитетима. А то може створити још већи јаз између развијених и оних мање развијених.
Шта се дешава уколико један ученик добије корона вирус?
Како је раније писано, настава у школама неће се прекидати уколико један ученик у разреду добије корону. У том случају, остатак разреда ће бити тестиран, али неће бити изолован, већ ће наставити рад.
Такође, ако се у породици неког ђака појави корона, он неће долазити у школу, без обзира на то да ли је и сам заражен. Ово су само нека од правила која ће важити ако вирус уђе у учионице.
Како ће игледати настава ове јесени?
Како је професор истакао, финансирању образовања треба дати предност, треба се борити да сва деца, поготово она из најрањивије групе (деца са посебним потребама, сиромашни, из руралних подручја итд.) буду обухваћена свим облицима образовања и посебно да је историјски тренутак да унапређењем образовања (дигитализацијом и улагањем у инфраструктуру) добијемо систем који ће моћи да очува квалитет учења. Несумњиво је да ће ове јесени настава бити под маскама.
Професор Шећибовић истиче да су се наши наставници, родитељи, студенти, и ученици суочили са општим и систематским незнањем о сложености образовања као адаптивног система у условима неизвесности.
- Интернет нас је довео у један осећај да се несигурност и незнање повећавају, а не смањују. Давид Дунинг амерички социјални психолог са Универзитета "Cornell" одавно је написао да интернет итекако помаже у ширењу незнања. Велика је заблуда да ћемо све одговоре наћи данас на интернету. Једноставно ради се само о скупљању искустава, ставова и теорија, која могу бити и те како нерелевантна за окружење у коме живите - навео је професор Шећибовић у писању за портал Круг.
Не постоји наидеалније решење
Из више разлога не постоји решење које би могло у овом тренутку да буде идеално и за наставнике, децу, али и родитеље. У читавом свету је иста ситуација. Како је истакао професор Шећибовић, сви морају преузети део одговорности, иначе отворене школе ће бити место и жаришта епидемије.