IVAN JE OTIŠAO IZ GRADA U SELO I ZAPOČEO PRAVI BIZNIS: Gaji koze, proizvodi mleko, jogurt, sir...
Uzgoj koza sve je zastupljeniji i u Sremskom okrugu.
Posebno je zanimljivo da koze sada gaje mnogi koji se nikada nisu bavili uopšte poljoprivredom, a kamoli stočarstvom.
Imate još samo nekoliko dana! Ako do OVOG DATUMA ne uplatite dažbinu, STIŽE KAZNA!
Na Zapadu ne teku MED I MLEKO: Mladi u EU sve teže nalaze STALAN POSAO
Građani, stigla povišica! Od danas su NOVČANICI TEŽI: Povećanje i do SEDAM HILJADA!
Jedan od njih je i Ivan Knežević, koji se sa porodicom iz Šapca pre dve godine preselio u Klenak - sremsko selo, koje od mačvanskog grada deli samo reka Sava. Odmah je registrovao gazdinstvo i sada sa uspehom gaji alpske koze.
- Imao sam želju da se sa porodicom preselim iz grada, a Klenak je bio odličan izbor, jer je blizu grada. Imao sam sreće da nađem dobar plac, a kako se bavim sportom na vodi, blizina reke, na 50 metara od kuće, takođe je uticala na izbor. Sada sam ovde sa suprugom i dve ćerke, koje pohađaju osnovnu školu u Klenku, a i moja majka je posle 35 godina rada napustila Železnicu Srbije u Šapcu i došla da zajedno gajimo koze u Klenku - kaže Ivan Knežević.
Na početku, Ivan je imao šest koza i jednog jarca alpske rase, a sada je već stigao do oko 30 muznih koza. Ovo još nije pun kapacitet za dovoljan porodični prihod, pa Kneževići imaju u planu da proizvodnju prošire i tako obezbede punu egzistenciju. To će, kako kaže, postići kvalitetom, po kom je već postao prepoznatljiv. Mušterije iz Šapca dolaze kod Kneževića u Klenak, gde se praktično sve rasproda na kućnom pragu.
- Bavimo se proizvodnjom mleka, jogurta, mladog i tvrdog sira, kačkavalja, sira sa raznim ukusima i začinima, čak smo eksperimentisali i sa voćnim dodacima. Proizvode od kozijeg mleka prodajemo i na šabačkoj pijaci. Međutim, mušterije su, u želji da se uvere da zaista prodajemo prirodni proizvod, dolazile u naše gazdinstvo. Dešavalo se da ne veruju da prodajemo čisto mleko. Sada imaju priliku to da vide na licu mesta, pa se često desi da kupci dolaze kod nas i da većinu prozvoda prodamo još sa praga - navodi nekada Šapčanin, a sada mladi poljoprivrednik iz Srema.
Osim mlečnih proizvoda, prodaje i mlade jarčeve kao priplodni materijal, jer osim reprodukcije u matičnom stadu, nemaju drugu ulogu. Sada je vreme kada se koze pripremaju za jarenje - u februaru i početkom marta, što znači da je posla nešto manje. Koze su, što se tiče muže, najproduktivnije sa tri do četiri ili pet godina starosti. Pare se uglavnom u septembru ili oktobru, kada dani postaju kraći, a koze odmaraju noseći mlade.
Inače, ovaj mladi poljoprivrednik u svom gazdinstvu gaji umatičene koze, sarađuje sa Poljoprivrednom stručnom službom u Rumi, kojoj teritorijalno pripada i koristi subvencije države od po 7.000 dinara po novom grlu. Posao će, kako kaže, da širi da bi to postala njegova osnovna delatnost.
ZRNO SIRKA ZLATA VREDNO! Nove biljne vrste uspešno se pokazale na SRPSKIM NJIVAMA
Novi projekat na pomolu! Kinezi imaju plan za DIVČIBARE: Srpska planina doživeće PROCVAT!
"Vodootporne čizme su za SUVI SNEG!" BAHATI PRODAVCI masovno VARAJU POTROŠAČE uz GLUPA OBJAŠNJENJA!
EKONOMIJA SVE JAČA, TREBAJU NAM RADNICI: Najveći IZAZOV sa kojim se suočavamo je u stvari PRAVI POKAZATELJ RASTA