ИВАН ЈЕ ОТИШАО ИЗ ГРАДА У СЕЛО И ЗАПОЧЕО ПРАВИ БИЗНИС: Гаји козе, производи млеко, јогурт, сир...
Узгој коза све је заступљенији и у Сремском округу.
Посебно је занимљиво да козе сада гаје многи који се никада нису бавили уопште пољопривредом, а камоли сточарством.
Имате још само неколико дана! Ако до ОВОГ ДАТУМА не уплатите дажбину, СТИЖЕ КАЗНА!
На Западу не теку МЕД И МЛЕКО: Млади у ЕУ све теже налазе СТАЛАН ПОСАО
Грађани, стигла повишица! Од данас су НОВЧАНИЦИ ТЕЖИ: Повећање и до СЕДАМ ХИЉАДА!
Један од њих је и Иван Кнежевић, који се са породицом из Шапца пре две године преселио у Кленак - сремско село, које од мачванског града дели само река Сава. Одмах је регистровао газдинство и сада са успехом гаји алпске козе.
- Имао сам жељу да се са породицом преселим из града, а Кленак је био одличан избор, јер је близу града. Имао сам среће да нађем добар плац, а како се бавим спортом на води, близина реке, на 50 метара од куће, такође је утицала на избор. Сада сам овде са супругом и две ћерке, које похађају основну школу у Кленку, а и моја мајка је после 35 година рада напустила Железницу Србије у Шапцу и дошла да заједно гајимо козе у Кленку - каже Иван Кнежевић.
На почетку, Иван је имао шест коза и једног јарца алпске расе, а сада је већ стигао до око 30 музних коза. Ово још није пун капацитет за довољан породични приход, па Кнежевићи имају у плану да производњу прошире и тако обезбеде пуну егзистенцију. То ће, како каже, постићи квалитетом, по ком је већ постао препознатљив. Муштерије из Шапца долазе код Кнежевића у Кленак, где се практично све распрода на кућном прагу.
- Бавимо се производњом млека, јогурта, младог и тврдог сира, качкаваља, сира са разним укусима и зачинима, чак смо експериментисали и са воћним додацима. Производе од козијег млека продајемо и на шабачкој пијаци. Међутим, муштерије су, у жељи да се увере да заиста продајемо природни производ, долазиле у наше газдинство. Дешавало се да не верују да продајемо чисто млеко. Сада имају прилику то да виде на лицу места, па се често деси да купци долазе код нас и да већину прозвода продамо још са прага - наводи некада Шапчанин, а сада млади пољопривредник из Срема.
Осим млечних производа, продаје и младе јарчеве као приплодни материјал, јер осим репродукције у матичном стаду, немају другу улогу. Сада је време када се козе припремају за јарење - у фебруару и почетком марта, што значи да је посла нешто мање. Козе су, што се тиче муже, најпродуктивније са три до четири или пет година старости. Паре се углавном у септембру или октобру, када дани постају краћи, а козе одмарају носећи младе.
Иначе, овај млади пољопривредник у свом газдинству гаји уматичене козе, сарађује са Пољопривредном стручном службом у Руми, којој територијално припада и користи субвенције државе од по 7.000 динара по новом грлу. Посао ће, како каже, да шири да би то постала његова основна делатност.
ЗРНО СИРКА ЗЛАТА ВРЕДНО! Нове биљне врсте успешно се показале на СРПСКИМ ЊИВАМА
Нови пројекат на помолу! Кинези имају план за ДИВЧИБАРЕ: Српска планина доживеће ПРОЦВАТ!
"Водоотпорне чизме су за СУВИ СНЕГ!" БАХАТИ ПРОДАВЦИ масовно ВАРАЈУ ПОТРОШАЧЕ уз ГЛУПА ОБЈАШЊЕЊА!
ЕКОНОМИЈА СВЕ ЈАЧА, ТРЕБАЈУ НАМ РАДНИЦИ: Највећи ИЗАЗОВ са којим се суочавамо је у ствари ПРАВИ ПОКАЗАТЕЉ РАСТА